IC Insights podnosi prognozę wzrostu dla rynku półprzewodników

| Gospodarka Produkcja elektroniki

IC Insights podnosi tegoroczną prognozę wzrostu dla rynku chipów - z dotychczasowych 12 do 19%. Globalna pandemia wpłynęła w 2020 roku na przyspieszenie digitalizacji światowej gospodarki, co sprzyjało zwiększonej sprzedaży nowych systemów elektronicznych i ożywieniu rynku układów scalonych w drugiej połowie roku. Poziom popytu w tym sektorze utrzymał się do pierwszego kwartału 2021 roku. Pomimo obecnej sytuacji epidemiologicznej wiele firm specjalizujących się w dziedzinie półprzewodników odnotowuje w pierwszym kwartale znaczną poprawę swoich wyników i spodziewa się utrzymania ich przez cały rok.

IC Insights podnosi prognozę wzrostu dla rynku półprzewodników

Agencja prognozuje dla pierwszego kwartału tego roku 2% wzrost dla rynku chipów, w porównaniu do czwartego kwartału roku ubiegłego. Jeśli obecne założenia się sprawdzą, byłby to pierwszy od bardzo dawna sekwencyjny wzrost tego segmentu, liczony dla pierwszego kwartału w porównaniu z czwartym. Ostatnio zdarzyło się to 10 lat temu, gdy w pierwszym kwartale 2011 roku odnotowano wzrost o 1 punkt procentowy.

 
Sprzedaż półprzewodników w latach 2020-2021. W kolorze niebieskim został przedstawiony wykres dotyczący wzrostu przed korekcją prognozy. Czerwony wykres pokazuje 19% wzrost (sprzedaż w mld dolarów)

źródło: IC Insights

Zobacz również