Jest pierwszy miernik ciśnienia krwi bez mankietu

| Gospodarka Aktualności

Mierniki ciśnienia krwi bez konieczności użycia pompowanego mankietu o dokładności klinicznej są dzisiaj celem prac badawczo rozwojowych wielu producentów elektroniki medycznej. Podobnie jest zresztą z glukometrami niewymagającymi nakłuwania palca.

Jest pierwszy miernik ciśnienia krwi bez mankietu

Pierwszy komercyjnie dostępny zintegrowany miernik ciśnienia krwi oraz pulsoksymetr pokazała na targach CES 2021 Leman Micro Devices (LMD). Jest to kieszonkowe rozwiązanie, zapewniające dużą dokładność pomiaru i komunikujące się ze smartfonem przez Bluetooth. Ma on kształt krążka o średnicy 5 cm i grubości 2,5 cm, a więc jest wielkości breloczka.

Pomiar realizowany jest przez przyłożenie opuszka palca do czujnika ciśnienia MEMS osadzonego w elastycznej żywicy i ściśnięcie palcami całego breloczka w celu wywołania nacisku na opuszek, aby zamknięciu uległy naczynia włosowate tuż pod naskórkiem. Nacisk mierzy czujnik ciśnienia, a stan zamknięcia naczyń - czujnik optyczny. Pomiar składa się z wielu cykli i trwa ok. 45 s. Ważną cechą jest brak konieczności kalibracji czujnika i osoby oraz dokładność potwierdzona certyfikatem medycznym.

Należy oczekiwać, że w niedalekiej przyszłości na bazie tego rozwiązania powstanie aparat Holtera pozwalający na ciągły monitoring ciśnienia krwi, a finalnie pomiar ciśnienia przez dotyk będzie funkcją każdego smartfona.