Marynarka Wojenna będzie wyposażona w radiostacje Rohde & Schwarz

| Gospodarka Komunikacja

Inspektorat Uzbrojenia 14 kwietnia rozpoczął rozmowy w sprawie dostawy, montażu, uruchomienia i integracji 10 zestawów radiostacji Rohde & Schwarz VHF/UHF M3SR serii 4400. Wyposażenie, którego wartość wyniesie około 7,3 mln zł netto, przeznaczone będzie dla Komendy Portu Wojennego Gdynia oraz Komendy Portu Wojennego Świnoujście. Zamówienie ma być realizowane w bieżącym i przyszłym roku, po 5 zestawów.

Marynarka Wojenna będzie wyposażona w radiostacje Rohde & Schwarz

Zakup urządzeń pozwoli na kontynuację rozbudowy platformy transmisyjnej w paśmie VHF/UHF z zachowaniem kompatybilności i unifikacji elementów składowych. Nowe radiostacje zwiększą liczbę zakupionych w ramach umowy z 13 stycznia 2014 r., na dostawę 51 zestawów, będącej pierwszym wznowieniem dostawy radiostacji VHF/UHF M3SR 4400.

Inspektorat Uzbrojenia wyjaśnia, że zakup radiostacji o innych parametrach technicznych przyczyniłby się do nieproporcjonalnie dużych trudności technicznych w ich użytkowaniu i utrzymaniu, a także mógłby spowodować brak kompatybilności z istniejącymi systemami transmisyjnymi. Dlatego negocjacje zakupowe prowadzone są tylko z jednym oferentem. Firma Rohde & Schwarz od 2008 roku dostarcza radiostacje serii 4400 również siłom powietrznym.

Model VHF/UHF M3SR serii 4400 wykorzystywany jest do komunikacji z cywilnymi i wojskowymi statkami powietrznymi oraz jednostkami morskimi. Radiostacje te działają w zakresie częstotliwości 100-512 MHz. Łączność jest kodowana i szyfrowana zgodnie ze standardami NATO. Oprócz bezpiecznej transmisji głosu urządzenia umożliwiają też wymianę danych w ramach systemów transmisji danych LINK11 i LINK22.

źródło: Defence24

Zobacz również