Sprzedaż półprzewodników w Europie - I kwartał pod kreską

Europejski rynek dystrybucji półprzewodników zakończył I kwartał 2021 roku pod kreską, czyli minus 1,6% przy 2,17 mld euro. Naturalnie w pewnym stopniu powodem spadku był COVID-19, ale na wyniku zaciążył głównie niedobór komponentów i strategiczne uzależnienie naszego rejonu od produkcji azjatyckiej.

Posłuchaj
00:00

Dla terenu Niemiec spadek sięgnął aż 8,7% (594 mln euro). Francja "spadła" o 5,9% do 135 mln euro, ale Wielka Brytania wzrosła o 8,7% do 143 mln euro. Rynek włoski wzrósł o 3% do 212 mln euro. Dla Europy Wschodniej rynek wzrósł o 3,2% do 398 mln euro. DMASS nie podaje niestety tych ostatnich danych w rozbiciu na poszczególne kraje tego regionu. Zdaniem agencji problemy z zaopatrzeniem będą się utrzymywać do końca roku.

Powiązane treści
Dostawcy materiałów do produkcji IC notują długoterminowe zamówienia
Przychody z rynku półprzewodników przekroczą 500 mld dolarów
Sprzedaż półprzewodników w pierwszym kwartale 2021 roku wzrosła o 3,6%
Sprzedaż półprzewodników przekroczyła w drugim kwartale 133 mld dolarów
Ile będą kosztować europejskie programy zapewnienia suwerenności technologicznej?
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Aktualności
Gospodarka
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Gospodarka
Globalny rynek smartfonów stoi w obliczu stagnacji
Gospodarka
Weller Tools świętuje 80 lat innowacji

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów