Chromebooki zapewnią wzrost rynku komputerów przenośnych

| Gospodarka Aktualności

Pandemia znacznie zwiększyła w 2020 roku popyt na laptopy z uwagi na zdalne nauczanie i powszechną pracę w domu. Wzrost sprzedaży sięgnął 26%, co jest w dużym kontraście do spadków sprzedaży rzędu 3% w poprzednich latach. Według TrendForce tegoroczna sprzedaż notebooków prawdopodobnie przebije zeszłoroczny rekord i w 2021 r. wyniesie 236 mln sztuk, czyli o 15% więcej w stosunku do roku 2020.

Chromebooki zapewnią wzrost rynku komputerów przenośnych
 
Sprzedaż komputerów przenośnych i prognoza wg TrendForce

Tym razem liderami sprzedaży będą notebooki edukacyjne, w tym Chromebooki, które stanowią w tym roku prawie 50% całkowitej sprzedaży. Oczekuje się, że w tym roku sprzedaż Chromebooków osiągnie rekord rzędu 47 mln sztuk, co oznacza oszałamiający wzrost o 50% rok do roku.

Zdecydowana większość (70%) globalnego popytu na ten sprzęt pochodzi z USA, ale TrendForce sugeruje, że dalszy rozwój rynku Chromebooków będzie zależał głównie od innych rynków poza Stanami Zjednoczonymi, a także od aplikacji niezwiązanych z edukacją, bo te obszary już się nasycają. Głównymi producentami Chromebooków są Acer i Samsung.

Zobacz również

Dostępne nowe wydanie
Pobierz bezpłatnie