wersja mobilna
Online: 574 Czwartek, 2018.03.22

Biznes

Centralna i Wschodnia Europa liderem EMS na kontynencie

piątek, 09 października 2009 10:32

Reportlinker sporządziło listę dwudziestu największych producentów EMS działających w Europie. Pozycję lidera zachował Foxconn, natomiast w pierwszej trójce znalazły się również Flextronics i Jabil.

Przy prognozach na bieżący rok mówiących o spadku obrotów na poziomie 13%, branżę czeka trudny okres wymagający zmian i nowego podejścia do biznesu. Zyskają na tym przede wszystkim regiony o niższych kosztach, jak Europa Wschodnia, która jest obecnie głównym celem przenoszenia działalności produkcyjnej na kontynencie.

W czołówce dominują firmy z siedzibą główną poza Europą. Pierwszym europejskim przedsiębiorstwem w zestawieniu jest notowany na czwartej pozycji Elcoteq z Luksemburga, następnie na siódmej pozycji niemiecki Zollner. Ogółem, w pierwszej dwudziestce znalazło się sześć firm z USA, jedna z Tajwanu, po dwie z Niemiec, Belgii i Szwecji oraz po jednej z Luksemburga, Szwajcarii, Węgier, Holandii, Norwegii, Francji oraz Włoch. 

55% przemysłu EMS w Europie skupione jest w centralnej i wschodniej części kontynentu, jak podaje raport Reportlinker. Według analityków tej firmy, duża część czołowych dostawców działających na Starym Kontynencie przeniosła większość masowej produkcji do regionów o niższych kosztach. Pozostawione w Europie linie będą natomiast w głównej mierze produkować na rynki takie jak lotnictwo i obronność, medyczny, motoryzacyjny i przemysłowy, szczególnie oczekując prognozowanego wyjścia z kryzysu w 2010 i 2011 r. 

Obecnie, na rynku europejskim działa ok. 700 firm, jednak konkurencja na tym polu w najbliższych latach będzie wzrastać wraz z pojawieniem się nowych, lokalnych graczy. Będzie coraz więcej firm z kilkoma ośrodkami produkcyjnymi, jednak większa część, bo ok. 600, są to przedsięwzięcia działające w skali kraju, z jedną fabryką i mniejszą, jednak silnie powiązaną, grupą odbiorców. Jednocześnie jednak, będzie dochodzić do działań konsolidacyjnych branży, głównie za sprawą przejęć lub bankructw w wyniku presji ekonomicznej.

Wątpliwe jest jednak, aby przynajmniej do 2013 r. nastąpiła większa fala upadłości. Jest natomiast duże prawdopodobieństwo, że dojdzie do połączenia wśród czołowych graczy na rynku. Wśród europejskich firm, ewentualne fuzję będą miały charakter lokalny lub państwowy, nie dojdzie natomiast do wyłonienia się gracza na skale całego kontynentu. 

Główny trend w ostatnich latach to przenoszenie produkcji z zachodniej Europy do centralnej i wschodniej części kontynentu. Tym samym, w 2008 r. ponad połowa przemysłu była skupiona w tym regionie. Odsetek ten obniży się jednak w bieżącym roku ze względu na cięcia przeprowadzone przez szereg firm w obliczu zmniejszonego popytu. Ogółem, branża odnotuje w bieżącym roku spadek o 17%, jednak, kiedy znów powróci tendencja wzrostowa, równocześnie zwiększy się znaczenie centralnej i wschodniej części kontynentu. Trend ten będzie ważnym czynnikiem wzrostu w tym regionie.

1 Foxconn Tajwan
2 Flextronics USA
3 Jabil USA
4 Elcoteq Luksemburg
5 Celestica USA
6 Sanmina-SCI USA
7 Zollner Niemcy
8 Enics Szwajcaria
9 Videoton Węgry
10 Kimball USA
11 PartnerTech Szwecja
12 Neways Holandia
13 Kitron Norwegia
14 Asteel Francja
15 Selcom Włochy
16 NOTE Szwecja
17 Epiq Belgia
18 Benchmark USA
19 ElectronicNetwork Niemcy
20 IPTE Belgia

Zestawienie dwudziestu czołowych producentów EMS w Europie wg. Reportlinker.

 


World News 24h

środa, 21 marca 2018 19:59

Marvell announced that it is launching innovative NVM Express (NVMe)-based chipset solutions that will accelerate the time to market for application-optimized data center SSD implementations. These new, highly-versatile building blocks can optimally address current and emerging workload storage requirements, spanning capacity, latency, performance, power and cost, to enable tailored SSD solutions for specific cloud and enterprise workloads.

więcej na: www.prnewswire.com