Przezroczyste wyświetlacze - technologie i rynek

| Gospodarka Optoelektronika

Tytułowe ekrany, w których informacje prezentowane są użytkownikom na transparentnym podłożu, ciągle zyskują na popularności. Wynika to stąd, że urządzenia wyposażone w taki futurystyczny gadżet sprawiają wrażenie nowoczesnych i innowacyjnych, gwarantujących nowe wrażenia w czasie oglądania. To zachęca do ich kupna. W artykule przedstawiamy rodzaje przezroczystych wyświetlaczy i prognozę dla ich globalnego rynku.

Przezroczyste wyświetlacze - technologie i rynek

Jako transparentne wykonuje się przykładowo ekrany projekcyjne HUD (Head-Up Display), które wykorzystują projektor do wyświetlania obrazów na kawałku szkła przed widzem. Popularnym zastosowaniem ekranów HUD jest prezentowanie treści pilotom samolotów. Dzięki nim taka osoba wszystkie informacje niezbędne do pilotowania ma przed oczami, nie musi się zatem rozpraszać, odwracając wzrok od widoku otoczenia, żeby spojrzeć na panel sterowania.

Poza tym ostatnio zwiększa się zainteresowanie ekranami HUD w branży motoryzacyjnej - wyświetlacze projekcyjne są instalowane w szybach samochodów, dostarczając kierowcom informacji niezbędnych do kierowania pojazdem. Dzięki temu, że są one prezentowane im w polu widzenia, kierujący mogą się bardziej skoncentrować w czasie jazdy. Odmianą HUD są ekrany HMD (Head Mounted Display), które są wbudowywane w hełmy i okulary, m.in. do prezentowania wirtualnej oraz rozszerzonej rzeczywistości.

Wyświetlacze LCD i OLED

Ze względu na technologię wykonania wyróżnić można z kolei dwie kategorie: przezroczyste wyświetlacze LCD oraz OLED. Pierwsze wymagają podświetlenia. Ponadto ich jasność jest ograniczona, a kąt widzenia może wpływać na jaskrawość kolorów oraz jakość obrazu.

Dzięki temu, że nie wymagają podświetlenia, przezroczyste ekrany OLED mają szereg zalet w porównaniu z wyświetlaczami LCD. Lepiej sprawdzają się w ciemnych pomieszczeniach i na zewnątrz. Ponadto zapewniają żywsze kolory i prawdziwie głęboką czerń. Brak podświetlenia fizycznie zainstalowanego w wyświetlaczu pozwala na jego wykonanie jako cieńszej i lżejszej konstrukcji.

Z drugiej strony wyświetlacze OLED są wrażliwsze na wilgoć oraz podatniejsze na przebarwienia, jeżeli są wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i ciepła. Przez to należy się dobrze zastanowić przed decyzją o ich zamontowaniu na zewnątrz.

Przyszłość rynku przezroczystych wyświetlaczy

Według Markets and Markets wartość globalnego rynku przezroczystych wyświetlaczy zwiększy się z 408 mln dolarów w 2018 roku do 2,6 mld dolarów w 2023, co oznaczać będzie rekordowy średni coroczny wzrost o prawie 45%. Będzie on napędzany rosnącym popytem na przezroczyste wyświetlacze LCD oraz OLED i popularyzacją tego typu ekranów w HMD (ten segment w latach 2018-2023 będzie się rozwijał najszybciej) i w HUD, na które z kolei popyt będzie szybko rósł w autach, lotnictwie, sprzęcie wojskowym, sportowym, rozrywce i opiece zdrowotnej. Przezroczyste ekrany będą się także upowszechniać w produktach z kategorii digital signage.

 
Rys. 1. Rynek przezroczystych wyświetlaczy
w latach 2018-2023

Pod względem rozmiarów najszybciej rosnąć będzie segment małych i średnich wyświetlaczy dzięki temu, że przybywa dla nich zastosowań, przede wszystkim w HMD i HUD, głównie w okularach rzeczywistości wirtualnej oraz rozszerzonej zyskujących popularność w przemyśle, wojsku, medycynie. W zakresie technologii najszybciej rosnąć będzie popyt na wyświetlacze OLED, nad którymi od lat prowadzone są intensywne badania - przewiduje się nawet, że w perspektywie kilku lat mogą one całkowicie zastąpić inne rodzaje ekranów.

Pod względem geograficznym z kolei w okresie objętym analizą Markets and Markets region Azji i Pacyfiku będzie miał największy udział w rynku przezroczystych wyświetlaczy i będzie się również najszybciej rozwijał. Wzrost ten będą napędzać głównie Chiny, Japonia i Korea Południowa.

Głównym czynnikiem hamującym rozwój rynku przezroczystych wyświetlaczy będzie koszt - wdrażanie innowacyjnych technologii z reguły zawsze wiąże się z wysokimi początkowymi wydatkami, co powoduje wzrost ceny urządzeń. W miarę jednak dojrzewania tej technologii oczekiwać można ich spadku.

Monika Jaworowska

Zobacz również