Opracowano pierwszy na świecie wyświetlacz na bazie diod InGaN

| Gospodarka Optoelektronika

Firma Porotech z Cambridge opracowała pierwszy na świecie mikrowyświetlacz bazujący na natywnych czerwonych diodach InGaN microLED. Mikrowyświetlacz opracowany przez spółkę Uniwersytetu w Cambridge ma przekątną 0,55 cala i rozdzielczość 960x540. Rozwiązanie to pozwoli szybciej skomercjalizować technologię AR.

Opracowano pierwszy na świecie wyświetlacz na bazie diod InGaN

Do tej pory możliwe było jedynie wytwarzanie niebieskich i zielonych diod microLED na bazie emiterów opartych na GaN. Do emisji w kolorze czerwonym wykorzystywano materiały oparte na fosforku glinu indowo-galowego (AlInGaP). Stosowany materiał gorzej się sprawdzał w małych pikselach, co było wymagane w urządzeniach AR. Wraz z miniaturyzacją wyświetlacza i jednoczesnym wzrostem liczby jego pikseli wydajność znacząco spadała. Ponadto, aby uzyskać wyświetlacz oferujący szeroką gamę kolorów, światło z różnych paneli musi być łączone.

Osiągnięcie firmy Porotech oznacza, że po raz pierwszy wszystkie trzy elementy emitujące światło mogą być wytwarzane w ramach jednego układu, co eliminuje złożoność komponentów opartych na różnych strukturach materiałowych, a tym samym zmniejsza koszty produkcji małych wyświetlaczy dla okularów AR.

źródło: EE News Europe

Zobacz również