Wyświetlacze i innowacje w optoelektronice zmienią branżę AR i VR

| Gospodarka Optoelektronika

Technologie rozszerzonej rzeczywistości (Augmented Reality, AR) cały czas są biznesowym marzeniem producentów z branży elektroniki konsumenckiej i ich nadzieją na wypromowanie nowych technologii rozrywki, zastępujących smartfony. Niemniej użytkownicy są bardzo przyzwyczajeni do korzystania z wysokiej jakości płaskich wyświetlaczy i dopóki obraz w rozwiązaniach AR się nie poprawi, raczej nie ma co liczyć na rynkową ekspansję gogli AR.

Wyświetlacze i innowacje w optoelektronice zmienią branżę AR i VR

Do wypuszczenia na rynek tanich i dobrych zestawów nagłownych brakuje przede wszystkim dobrego wyświetlacza: małego, ale o bardzo dużej rozdzielczości i jakości prezentacji. Jako potencjalni kandydaci wymieniane są jednostki microLED (jako MEMS) i OLED-on-silicon, wspomagane falowodami optycznymi, po to, aby zapewnić im łatwość integracji. Na razie prototypowe rozwiązania mają za małą wydajność i zapewniają zbyt niski uzysk w produkcji. Są też dość duże, co widać na ilustracji.

Yole Developpement prognozuje, że przełom na rynku rozwiązań AR pojawi się w roku 2023, kiedy to duże firmy wejdą na rynek elektroniki użytkowej z produktem, który zapewni wydajność, zgrabną formę za relatywnie niską cenę. W okresie 2023-2027 średnia stopa wzrostu obrotów ma sięgnąć 105%, właśnie dzięki temu, że AR wyjdzie poza dotychczasową niszę profesjonalną.