Sprzedaż modułów światłowodowych wzrośnie w drugim kwartale

| Gospodarka Optoelektronika

Według źródeł pochodzących z tajwańskiego łańcucha dostaw, globalna produkcja i sprzedaż optycznych modułów nadawczo-odbiorczych, które wcześniej zostały zakłócone przez pandemię, zaczną rosnąć w trzecim kwartale tego roku, a osiągną pożądany poziom w kwartale czwartym.

Sprzedaż modułów światłowodowych wzrośnie w drugim kwartale

Sprzedaż optycznych modułów nadawczo-odbiorczych zacznie silnie wzrastać w związku z zapotrzebowaniem na sieci o zwiększonej przepustowości dla przedsiębiorców i konsumentów ze względu na obecną sytuacją epidemiologiczną. Popyt na szybką transmisję danych ze strony wdrażanej infrastruktury 5G i centrów danych będzie sprzyjał długoterminowemu wzrostowi sektora optycznych modułów nadawczo-odbiorczych.

Tajwańskie stowarzyszenie Photonics Industry & Technology Development Association szacuje, że wzrost globalnego rynku tego typu modułów będzie charakteryzować się wskaźnikiem CAGR na poziomie 10% w ciągu najbliższych 5 lat. Wartość tego sektora do 2025 roku wzrośnie z obecnych 5,7 mld dolarów do 9,2 mld dolarów.

Wskaźniki pokazują, że wielomodowe światłowodowe moduły obsługujące prędkości rzędu 41-100 Gb/s odnotują największy wzrost w tym okresie. Według tajwańskiego producenta modułów optycznych PCL Technologies zapotrzebowanie na szybką transmisję danych ze strony segmentu ośrodków przetwarzania danych wywoła gwałtowny wzrost na komponenty nadawczo-odbiorcze obsługujące transfery 100, 200 i 400 Gb/s.

Duże centra danych obecnie znajdują się głównie w Stanach Zjednoczonych i Europie, jednak trzej czołowi chińscy dostawcy usług sieciowych - Baidu, Alibaba i Tencent - w ostatnich latach uruchamiają takie serwerownie w Azji, rozszerzając tym rynek modułów optycznych w regionie Azji i Pacyfiku.

Tajwański PCL spodziewa się również, że liczba dostarczonych jednokanałowych optycznych modułów nadawczo-odbiorczych 100G i 32G znacznie wzrośnie w drugim kwartale wraz ze zwiększającą się pojemnością centrów danych i zapotrzebowaniem na pamięć masową przeznaczoną do korporacyjnej chmury w Ameryce Północnej.

źródło: DigiTimes

Zobacz również