Dobra koniunktura na rynku oświetlenia UV

| Gospodarka Optoelektronika

Zdaniem analityków Yole Developpement, rynek oświetlenia UV osiągnie w 2026 roku wartość 3,5 mld dolarów, rosnąc z poziomu 1,5 mld dolarów w roku 2021, czyli w okresie prognozy średnio o 17,8% rocznie. Rozwój w latach 2021-2026 będzie napędzany zastosowaniami związanymi z dezynfekcją. W 2026 roku produkty bazujące na LED UV będą odpowiadać za 2,4 mld z wymienionej sumy 3,5 mld dolarów, a więc będą technologią dominującą.

Dobra koniunktura na rynku oświetlenia UV

Tak szybki rozwój wynika z obecnej sytuacji. Pandemia stworzyła bezprecedensowe zapotrzebowanie na systemy dezynfekcji i zwiększyła udział lamp UV-C w tym segmencie, w tym także rozwiązań diodowych. Obecnie na rynku działa około 27 dużych producentów lamp dezynfekcyjnych UV-C bazujących na diodach LED, w tym Seoul Viosys i NKFG. Jednocześnie w stosunku do roku 2020 liczba firm zajmujących się wytwarzaniem takich produktów wzrosła o ponad 15 przedsiębiorstw. Wiele firm oferuje produkty diodowe i z lampami wyładowczymi kierując je do różnych sektorów rynku.

Biznes przed pandemią COVID-19 był napędzany głównie przez utwardzanie polimerów światłem UV-A i dezynfekcję wody światłem UV-C. Do niszczenia patogenów używa się klasycznych lamp wyładowczych, które są uznawane za technologię dojrzałą oraz źródeł LED-owych. Do niedawna źródła LED pracowały jedynie w zakresie UV-A i dopiero kilka lat temu diody UV-C osiągnęły wydajność i koszty pozwalające na zastosowania komercyjne.

Ogólny rynek oświetlenia UV w 2008 r. wart był około 400 mln dolarów. Do 2015 r. diody LED UV same były warte 100 mln dolarów. W 2019 r. całkowity rynek w postaci diod LED UV osiągnął poziom 1 mld dolarów i rozprzestrzenił się na utwardzanie UV i dezynfekcję. Pandemia COVID-19 wywołała następnie popyt oraz zwiększenie całkowitych przychodów o 30% w ciągu zaledwie jednego roku.

Firmy z tego obszaru interesują się źródłami emitującymi fale o długości 222 nm ze względu na nieszkodliwość tego promieniowania optycznego dla organizmu ludzkiego. Kilka takich produktów zostało już umieszczonych na rynku, a w przyszłości ma być ich znacznie więcej. 

 
Rynek źródeł UV (lampy i LED-y) w latach 2008-2026, wg Yole
 
Udziały dostawców źródeł UV do dezynfekcji w 2020 roku (lampy i LED-y), wg Yole

Zobacz również