SatRevolution uruchomi w Australii nową fabrykę

| Gospodarka Aktualności

Firma Gilmour Space Technologies realizuje Australian Space Manufacturing Network (ASMN). Inicjatywa australijskiego przedsiębiorstwa, mająca wsparcie funduszy VC, rządu australijskiego i innych podmiotów, kosztować ma 157 mln USD. W ramach realizacji AMSN spółka SatRevolution wybuduje w Australii fabrykę nanosatelitów, wykorzystując finansowanie australijskiego rządu w wysokości 52 mln USD.

SatRevolution uruchomi w Australii nową fabrykę

Australijska Sieć Produkcji Kosmicznej, powstająca w ramach programu rządu federalnego Modern Manufacturing Initiative-Collaboration (MMI-C), którego jednym z partnerów jest SatRevolution, składać się będzie z trzech nowych obiektów przeznaczonych na potrzeby rozwoju australijskiego sektora kosmicznego:

  • ośrodka testowo-produkcyjnego, umożliwiającego członkom realizowanie procesów badawczo-rozwojowych przy niższych kosztach;
  • zaawansowanej fabryki rakiet i satelitów, kierowanej przez Gilmour Space Technologies;
  • orbitalnego portu kosmicznego w Abbot Point, w północnej części Queensland, który umożliwi wysłanie obiektów w przestrzeń kosmiczną.

Całkowita wartość programu MMI-C wynosi 1,3 mld USD.

Celem ASMN jest stworzenie wiodącego na świecie ośrodka produkcji i współpracy, który połączy możliwości ponad 30 partnerów w celu dostarczenia najnowocześniejszych rakiet nośnych i technologii dla małych satelitów. Wśród firm zaangażowanych w przedsięwzięcie są tylko dwie spoza Australii.

Firma SatRevolution dostarczy platformę satelitarną CubeSat 6U oraz będzie odpowiadać za jej obsługę dla Australijskiej Sieci Produkcji Kosmicznej. Platforma zostanie zintegrowana z napędem przygotowanym specjalnie do projektu przez Neumann Space. Następnie polska firma poprowadzi misję kosmiczną, pełniąc rolę operatora powstałego satelity.

SatRevolution założono w Polsce w 2016 roku. Firma buduje konstelację satelitów w celu obserwacji Ziemi w czasie rzeczywistym, która do 2026 r. ma objąć ponad 1000 satelitów. W październiku 2019 r. firma powołała konsorcjum z Virgin Orbit i szeregiem polskich uczelni, by zaprojektować i przeprowadzić pierwszą na świecie komercyjną misję satelitarną na Marsa. W czerwcu 2021 r. SatRevolution umieścił na niskiej orbicie okołoziemskiej dwa satelity - STORK-4 i STORK-5 Marta, a w styczniu 2022 kolejne sześć. Satelity mogą posłużyć do rozwiązywania problemów związanych z rolnictwem precyzyjnym, oceną zasobów energetycznych czy monitorowaniem infrastruktury transportowej. Obecni inwestorzy to polskie fundusze VC: JR HOLDING, Infini, Newberg, Tech Invest Group i Kvarko.

źródło: My Company Polska