Zysk Samsunga w pierwszym kwartale przewyższył oczekiwania

| Gospodarka Aktualności

Samsung Electronics poinformował o szacunkowym 50-procentowym skoku kwartalnych zysków operacyjnych, co pozwoliło odnotować najwyższy zysk za pierwszy kwartał od 2018 r., przewyższając oczekiwania. Wynik ten firma zawdzięcza dużemu popytowi, który podtrzymywał ceny układów pamięci. Zdaniem analityków, zarobki producenta były również wspierane przez dobrą sprzedaż smartfonów, a także zakłócenia w konkurencyjnej fabryce chipów NAND Flash.

Zysk Samsunga w pierwszym kwartale przewyższył oczekiwania

W ramach wstępnych danych, zysk Samsunga w pierwszym kwartale 2022 r. został określony na poziomie 14,1 bln wonów (11,6 mld dolarów). Dla porównania, Refinitiv SmartEstimate szacowało zysk firmy na 13,3 bln wonów. Przychody prawdopodobnie wzrosły o 18%, w porównaniu z tym samym okresem sprzed roku, do rekordowych 77 bln wonów, co również kształtuje się powyżej oczekiwań rynkowych. Szczegółowe wyniki Samsung ma opublikować 28 kwietnia 2022 r.

Chociaż w pierwszym kwartale ceny chipów pamięci spadły, analitycy stwierdzili, że trwały popyt ze strony klientów centrów danych, a także ostrożne wydatki inwestycyjne ze strony producentów chipów i ograniczona rozbudowa ich zdolności produkcyjnych poprawiły generowane przez chipy zyski Samsunga, stanowiące około połowy zysków całkowitych firmy. Prawdopodobnie producent skorzystał również na zakłóceniach w konkurencyjnej fabryce układów NAND Flash, której właścicielem jest japońska Kioxia i amerykański Western Digital. Jak twierdzi TrendForce, problemy Kioxii z początku lutego spowodują wzrost cen pamięci NAND Flash o 5-10%, kompensując skutki umiarkowanie wysokich zapasów utrzymywanych przez kupujących.

Według Counterpoint Research, Samsung sprzedał w pierwszym kwartale około 72 mln smartfonów, co oznacza spadek o około 11% w porównaniu z rokiem 2021, głównie z powodu późniejszej niż zwykle premiery najnowszego flagowego smartfona Galaxy S22. Z kolei Sujeong Lim z Counterpoint mówi, że w pierwszym tygodniu po premierze pod koniec lutego seria Galaxy S22 osiągnęła na całym świecie sprzedaż o około 50% większą niż poprzedni model - S21. Szacuje się, że do końca marca Samsung sprzedał nieco ponad 6 mln sztuk serii S22, co było zgodne z początkowymi oczekiwaniami.

źródło: Reuters

Zobacz również