Samsung Electronics i Western Digital wspólnie opracują pamięci masowe nowej generacji

| Gospodarka Projektowanie i badania

Południowokoreański gigant elektroniczny Samsung Electronics podpisał porozumienie o współpracy (Memorandum of Understanding - MoU) z firmą Western Digital w celu opracowania nowej technologii gromadzenia, przetwarzania i przechowywania danych. To pierwszy raz, kiedy Samsung i Western Digital połączyli siły, by rozwijać technologie pamięci masowych. Firmy skupią się początkowo na tworzeniu środowiska dla rozwiązań Zoned Storage.

Samsung Electronics i Western Digital wspólnie opracują pamięci masowe nowej generacji

Samsung i Western Digital realizują już inicjatywę dotyczącą urządzeń Zoned Storage, w tym dysków SSD ZNS (Zoned Namespaces) i dysków HDD SMR (Shingled Magnetic Recording). Poprzez organizacje, takie jak SNIA (Storage Networking Industry Association) i Linux Foundation, firmy zdefiniują modele i struktury wysokiego poziomu dla technologii Zoned Storage nowej generacji.

W celu udostępnienia otwartych i skalowalnych architektur centrów danych, powstała Zoned Storage TWG (Technical Work Group), która została zatwierdzona przez SNIA w grudniu 2021 r. Grupa ta już definiuje i określa typowe przypadki użycia urządzeń Zoned Storage, a także architekturę host-urządzenie i modele programowania.

Nawiązana współpraca ma stanowić punkt wyjścia do rozwoju interfejsów urządzeń ZNS i SMR, a także kolejnej generacji urządzeń pamięci masowej o dużej pojemności z ulepszonymi technologiami przetwarzania danych. W dalszym etapie podejmowane będą działania dotyczące innych pojawiających się technologii D2PF (data placement, processing and fabrics), w tym np. NVMe over Fabrics (NVMe-oF).

źródło: Samsung

Zobacz również