Intel nadal na prowadzeniu w inwestycjach w R&D

Według danych przygotowanych przez agencję analityczną IC Insights, inwestycje w badania i rozwój półprzewodników w tym roku wyniosą 80,5 mld dolarów, co oznacza 9% wzrost rok do roku. Ostatnim rekordowym wynikiem pod tym względem był 13% wzrost, osiągając poziom 71,4 mld dolarów. W przypadku nakładów na dział R&D Intel zajmuje pierwsze miejsce, przeznaczając w ubiegłym roku 15,2 mld dolarów.

Posłuchaj
00:00

Prognoza obejmująca lata 2022-2026 wskazuje, że łączne inwestycje w badania i rozwój przemysłu półprzewodników wyniosą 108,6 mld dolarów w 2026 roku, przy wskaźniku CAGR na poziomie 5,5%. Kiedy w 2020 roku gospodarka zmagała się z nagłymi zmianami wywołanymi pandemią COVID-19 dostawcy półprzewodników ograniczyli inwestycje w R&D. Mimo tych działań sektor IC odnotował 11% wzrost rok do roku.

W roku 2021 udział wydatków w R&D odpowiadał za 13,1% światowej sprzedaży przemysłu półprzewodników. Odsetek ten oznacza spadek, ponieważ w 2020 roku wskaźnik ten wynosił 14,5%, a w roku 2019 - 15,1%. W tym czasie kiedy poziom inwestycji w rozwój półprzewodników spadł o 1%, przychody rynku skurczyły się o 12%.

Licząc od lat 80. ubiegłego wieku, odnotowano tylko cztery razy spadek inwestycji w ten sektor. W 2019 roku było to 1%, w 2009 spadek wyniósł 10% - branża została dotknięta globalną recesją, kolejny spadek miał miejsce w 2001 roku i również wynosił 10%, a w roku 2002 wyniósł 1%.

W następstwie globalnej recesji, która miała miejsce w latach 2008-2009 wydatki na badania i rozwój w dziedzinie półprzewodników w ciągu kilku lat znacznie wzrosły. Jednak w pozostałej części ostatniej dekady uległy spowolnieniu z różnych powodów. Jednym z nich jest ciągła niepewności gospodarcza i historyczna związana z wieloma przejęciami firm specjalizujących się w IC.

 
Sektor R&D półprzewodników w latach 1980-2026 (źródłó: IC Insights)

Od 2000 roku łączne wydatki na badania i rozwój w branży półprzewodników jako procent światowej sprzedaży przekroczyły historyczną średnią z czterech dekad, wynoszącą 14,5%, we wszystkich latach z wyjątkiem pięciu terminów - 2000, 2010, 2017, 2018 i 2020. Niższy stosunek inwestycji w R&D do sprzedaży w wymienionych latach wynikał ze wzrostu przychodów, a nie z niskiego poziomu nakładów w rozwój IC.

W 2021 roku Intel zwiększył inwestycje w badania i rozwój o 12%, co przełożyło się na rekordowe 15,2 mld dolarów. Samsung pod tym względem zajął drugie miejsce. W 2021 roku na dział R&D firma przeznaczyła 6,5 mld dolarów, co oznacza wzrost o 13%. Aby konkurować z tajwańskim gigantem TSMC, który zwiększył wydatki do około 4,5 mld dolarów, Samsung zintensyfikował swoje działania na opracowanie procesów 5- i 3-nanometrowego procesu produkcyjnego oraz bardziej zaawansowanych.

Źródło: IC Insights

Powiązane treści
Apple zainwestuje 430 mld dolarów w działalność R&D
Renesas uruchomi fabrykę tranzystorów IGBT
Działania TSMC w obliczu nieoczekiwanych ograniczeń
Intel zapowiada wielomiliardowe cięcia kosztów - będą zwolnienia
Samsung Electronics i Western Digital wspólnie opracują pamięci masowe nowej generacji
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Produkcja elektroniki
Gospodarka
SK hynix dołącza do Samsunga jako największy producent pamięci na świecie
Gospodarka
Microchip zawiera umowę partnerską z Delta Electronics w sprawie rozwiązań z węglika krzemu
Gospodarka
TSMC przebija prognozy i osiąga rekordowy kwartalny zysk w wysokości 13,5 mld dolarów

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów