Działania TSMC w obliczu nieoczekiwanych ograniczeń

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company niedawno poinformowało, że współpracuje z dostawcami sprzętu produkcyjnego, aby od przyszłego roku znacznie zwiększyć podaż. W celu zwiększenia mocy produkcyjnych do wystarczającego poziomu TSMC zamierza w latach 2020-2023 wydać 100 mld dolarów. Obecny CEO TSMC, C. C. Wei wskazuje, że dostawcy sprzętu produkcyjnego również stoją przed dużymi wyzwaniami związanymi z pandemią.

Działania TSMC w obliczu nieoczekiwanych ograniczeń

CEO TSMC zapewnia, że komunikacja między firmą a dostawcami sprzętu została zintensyfikowana, aby śledzić ich postępy w realizacji zamówień. Do lokalizacji tych podmiotów TSCM oddelegowało kilka zespołów, które mają wesprzeć ich działalność. Wydłużone terminy dostaw mają wpływ na sprzęt do produkcji zarówno najnowocześniejszych, jak i starszych chipów.

Pomimo tych problemów TSMC utrzyma planowane w tym roku inwestycje na poziomie od 40 do 44 mld dolarów. TSMC poinformowało, że będzie w stanie osiągnąć, a nawet przekroczyć o 29% prognozowany wcześniej poziom przychodów, pomimo obecnej sytuacji geopolitycznej i inflacji. TSMC przyznało, że musi liczyć się z wyższymi kosztami produkcji w związku ze wzrostem cen materiałów. Prezes Mark Liu potwierdził w marcu, że branża półprzewodników już odczuwa skutki takiego wzrostu kosztów. W przypadku popytu CEO firmy dostrzegł nieznaczne osłabienie w segmencie smartfonów, tabletów i komputerów osobistych. Sytuacja, takich rynków jak motoryzacja i HPC (High performance computing) pozostaje bez zmian.

Zdolności produkcyjne pozostaną na ograniczonym poziomie przez cały 2022 rok. Klienci mają nadzieję na utrzymanie wysokich stanów magazynowych ze względu na niepewność związaną z COVID-19. TSMC wskazuje, że trend ten będzie się nadal utrzymywał.

W okresie obejmującym styczeń-marzec firma odnotowała rekordowy zysk kwartalny w wysokości 202,73 mld NT (7 mld dolarów), co oznacza wzrost o 45,1% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Przychody wyniosły 491,08 mld NT, co przekłada się na wzrost o 35,5%. Kwartalna marża brutto firmy wzrosła do 55,6% w ciągu pierwszych trzech miesięcy, co stanowi rekordowy wynik. Prognozowane przez TSMC przychody w drugim kwartale tego roku będą oscylować między 17,6 a 18,2 mld dolarów.

Wielu czołowych producentów półprzewodników, takich jak Apple, Qualcomm i MediaTek, będą w tym roku korzystać z 4-nanometrowego procesu opracowanego przez TSMC. W tym czasie AMD i Nvidia będą zlecać produkcje układów scalonych w litografii 5 nm.

Główny analityk ds. technologii i telekomunikacji, Dexter Thillien, w firmie Economist Intelligence Unit powiedział, że niedobór chipów potrwa jeszcze do końca 2022 roku i ewentualnie do początku 2023 roku. Większość inwestycji ogłoszonych ostatnio przez duże firmy oraz rządowych subsydiów nie będzie miała wpływu na moce produkcyjne najwcześniej do 2024-2025 roku, ponieważ proces obejmujący budowę i uruchomienie nowych zakładów jest przedsięwzięciem o charakterze długoterminowym.

źródło: Nikkei Asia