TSMC nada nowe tempo wyścigowi technologicznemu

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Taiwan Semiconductor Manufacturing ogłosił, że do 2025 roku rozpocznie produkcję chipów w 2-nanometrowej litografii, nadając nowe tempo w technologicznym wyścigu. Samsung i Intel niedawno także ogłosili podobne plany.

TSMC nada nowe tempo wyścigowi technologicznemu

Nowy proces technologiczny będzie oparty na tranzystorach Nanosheet. Jest to zupełnie inna architektura niż FinFET. Wspomnianą architekturę wykorzystuje się w układach scalonych wytwarzanych w procesie 5 nm. TSMC ma w tym roku uruchomić produkcję chipów w 3-nanometrowym procesie technologicznym. Układy te będą powstawały w zakładzie zlokalizowanym w tajwańskim mieście Tainan.

TSMC ogłosiło nowe plany w odpowiedzi na podobne przedsięwzięcia ze strony konkurencji. Samsung poinformował, że rozpocznie produkcję chipów 2 nm do 2025 roku. Dodatkowo koreański koncern zapowiedział w kwietniu, że do końca czerwca tego roku rozpocznie produkcję 3-nanometrowych chipów.
Intel zamierza uruchomić produkcję zaawansowanych układów do końca 2024 roku. Obserwatorzy wskazują, że Japonia będzie współpracować z USA nad produkcją w technologii 2 nm, która ma zostać wdrożona do 2025 roku.

Obecna sytuacja pokazuje, że Samsung i Intel rzucają wyzwanie tajwańskiemu gigantowi w dziedzinie technologii półprzewodnikowych.

źródło: Nikkei Asia

Zobacz również