We Francji powstanie fabryka chipów

STMicroelectronics i GlobalFoundries planują zbudować we Francji fabrykę układów scalonych o wartości wielu miliardów euro. Obie firmy poinformowały, że nowy zakład we Francji będzie wytwarzał chipy do zastosowań motoryzacyjnych, przemysłowych i Internetu rzeczy. Fabryka będzie dostarczała komponenty zarówno klientom lokalnym, jak i międzynarodowym.

Posłuchaj
00:00

Według Jean-Marc Chery, CEO STMicroelectronics, nowa fabryka będzie zatrudniać 1000 pracowników. Zakład osiągnie pełną wydajność w 2026 roku. Będą tam powstawać układy scalone w litografii nieprzekraczającej 18-nanometrów. Zakład ten będzie w 58% własnością GlobalFoundries i w 42% należeć do STMicroelectronics.

Europa, podobnie jak Stany Zjednoczone, intensyfikuje działania w kierunku przeniesienia produkcji chipów poza Chiny od czasu globalnego ograniczenia podaży w następstwie pandemii. W lutym Komisja Europejska przyjęła ustawę o chipach, aby zapewnić łącznie do 45 mld euro (46 mld dolarów) na wsparcie inwestycji związanych z półprzewodnikami.

Celem władz UE jest zwiększenie udziału w światowym rynku produkcji chipów z obecnych 9% do 20% w 2030 roku. Amerykański gigant Intel już zapowiedział kilka dużych inwestycji w Europie, w tym w Niemczech, Włoszech i Irlandii. Intel może nawet otrzymać od Berlina około 6,8 mld euro za wartą 17 mld dolarów budowę w Magdeburgu w Niemczech.

STMicroelectronics inwestuje również w nową fabrykę w Agrate we Włoszech, która ma zostać uruchomiona w pierwszej połowie przyszłego roku. W marcu Europejski Bank Inwestycyjny przyznał STMicroelectronics kredyt w wysokości 600 mln euro na badania i rozwój oraz produkcję zaawansowanych chipów.

Źródło: Nikkei Asia

Powiązane treści
TSMC nada nowe tempo wyścigowi technologicznemu
W kwietniu sprzedaż półprzewodników wzrosła o 21%
BMW i Ford będą testować ogniwa półprzewodnikowe
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Komponenty
Navitas Semiconductor ogłasza strategiczne partnerstwo z GigaDevice
Produkcja elektroniki
Dla branży EMS 2024 rok nie był udany
Pomiary
Stoen kontynuuje instalację liczników zdalnego odczytu
Projektowanie i badania
Arteris otworzył w Krakowie centrum badawczo-rozwojowe
Mikrokontrolery i IoT
Infineon Technologies umacnia globalną pozycję lidera w branży półprzewodników dla motoryzacji
Produkcja elektroniki
Słaby start rynku półprzewodników w 2025 roku
Zobacz więcej z tagiem: Produkcja elektroniki
Gospodarka
Dla branży EMS 2024 rok nie był udany
Targi zagraniczne
Nanotexnology 2025
Gospodarka
Słaby start rynku półprzewodników w 2025 roku
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów