TSMC osiągnął 50% wzrostu przychodów

| Gospodarka Aktualności

Firma TSMC - największy na świecie kontraktowy producent chipów - ogłosiła odnotowanie w listopadzie wzrostu przychodów, częściowo dzięki zamówieniom na półprzewodniki do smartfonów z wyższej półki, takie jak układ A16 do iPhone'ów. Tajwańska firma podała, że ​​listopadowe przychody wyniosły 222,71 mld dolarów tajwańskich (7,27 mld dolarów), co oznacza wzrost o 50,2% rok do roku.

TSMC osiągnął 50% wzrostu przychodów

Nowy raport o przychodach stawia TSMC na dobrej drodze do osiągnięcia wcześniej podanych prognoz dotyczących czwartego kwartału, które przewidują wynik od 19,9 do 20,7 mld dolarów. W październiku i listopadzie przychody TSMC wyniosły około 14,1 mld dolarów. Firma pokonuje spowolnienie na rynku chipów wynikające z rosnących cen, obaw przed globalną recesją i zakłóceniami powodowanymi przez Covid w Chinach. TSMC produkuje chipy dla szerokiej gamy firm, w tym najnowsze półprzewodniki dla Apple'a i Qualcomma, a także dla SoftBanku - właściciela Arm.

TSMC jest prawdopodobnie najważniejszym na świecie producentem półprzewodników. Ma ogromną grupę klientów, którzy polegają na niej w zakresie najnowocześniejszych układów. Aktualnie firma jest wciągnięta w środek bitwy technologicznej USA-Chiny.

Na początku tego tygodnia TSMC ogłosiło otwarcie drugiej fabryki chipów w Arizonie, zwiększając inwestycje w tym stanie z 12 do 40 mld dolarów. W otwarciu uczestniczył prezydent Joe Biden oraz CEO Apple'a.

W czasie, gdy listopadowe przychody TSMC rosną za sprawą firmy Apple, analitycy obawiają się słabszych zamówień w przyszłym roku. Jak twierdzi Sze Ho Ng, analityk banku inwestycyjnego China Renaissance, prawdziwym testem dla firmy będzie pierwsza połowa roku 2023.

źródło: CNBC