TSMC podnosi koszty produkcji

| Gospodarka Produkcja elektroniki

TSMC po raz drugi w ciągu roku poinformowało klientów o planach jednocyfrowego wzrostu kosztów produkcji. Wzrost ma objąć powszechnie wykorzystywane procesy produkcyjne, jak i te zaawansowane. Planowana podwyżka zostanie wprowadzona na początku 2023 roku.

TSMC podnosi koszty produkcji

Według źródeł, wzrost cen produkcji ma mieścić się w granicach od 5 do 8%. Oprócz obecnej inflacji działania te są także odpowiedzią na wysokie koszty rozwoju firmy. Do 2023 roku TSMC przeznaczy 100 mld dolarów na zwiększenie mocy produkcyjnych. W bieżącym roku z tej puli firma wykorzysta 44 mld dolarów.

TSMC poinformowało o podwyżkach niecały rok po największym od dekady wzroście kosztów produkcji. W sierpniu ubiegłego roku firma ogłosiła 20% wzrost cen w związku z globalnym niedoborem układów scalonych i długoterminowymi planami rozwoju działalności. Mniejsze firmy, takie jak United Microelectronics i Semiconductor Manufacturing International, w zeszłym roku kilkakrotnie podniosły ceny. W niektórych przypadkach koszty produkcji są wyższe niż TSMC. Mimo to, działanie TSMC wywołało poruszenie w sektorze półprzewodników.

Prezes TSMC Mark Liu powiedział w marcu, że wszystkie podmioty działające na rynku półprzewodników zostały bezpośrednio dotknięte rosnącymi cenami komponentów i materiałów, które wpływają na koszty produkcji.  Obecnie sektor urządzeń produkcyjnych półprzewodników stawia czoła znacznym niedoborom wszystkiego - od komponentów, przez części, po materiały. Niedobory te wydłużają czas dostaw maszyn do 18 miesięcy dla klientów, takich jak TSMC.

źródło: Nikkei Asia

Zobacz również