Rosną globalne wydatki na sprzęt produkujący półprzewodniki

| Gospodarka Aktualności

Jak informuje SEMI, w pierwszym kwartale 2022 roku o 5% rok do roku wzrosły globalne wydatki na sprzęt półprzewodnikowy, do 24,7 mld USD. Dane te oznaczają jednak 10-procentowy spadek w stosunku do poprzedniego kwartału.

Rosną globalne wydatki na sprzęt produkujący półprzewodniki

- Wzrost przychodów ze sprzętu w pierwszym kwartale, liczony rok do roku, jest skorelowany z pozytywnymi prognozami na 2022 r., ponieważ branża półprzewodników kontynuuje silną rozbudowę mocy produkcyjnych. Ameryka Północna i Europa zwiększyły wydatki na sprzęt w skali kwartału, ponieważ intensyfikują wysiłki na rzecz wzmocnienia miejscowej produkcji chipów - powiedział Ajit Manocha, prezes SEMI.

W pierwszym kwartale 2022 r. Europa odnotowała największy roczny wzrost ze wszystkich regionów, przy czym wartość sprzedaży wzrosła o 119%, do 1,28 mld USD. W tym czasie Ameryka Północna również odnotowała imponujący wzrost - o 96% w porównaniu z poprzednim rokiem - sprzedaż wyniosła 2,62 mld USD.

Według SEMI, w pierwszym kwartale Chiny, Korea, Tajwan i Japonia odnotowały spadki sekwencyjne. Korea i Tajwan doświadczyły również rocznych spadków w tym kwartae, natomiast Chiny i Japonia w skali roku odnotowały wzrosty. W pierwszym kwartale 2022 r. Chiny były największym rynkiem sprzętu do produkcji półprzewodników ze sprzedażą na poziomie 7,57 mld USD, następnie Korea ze sprzedażą 5,15 mld USD oraz Tajwan - 4,88 mld USD.

źródło: DigiTimes