Rosną globalne wydatki na sprzęt produkujący półprzewodniki

Jak informuje SEMI, w pierwszym kwartale 2022 roku o 5% rok do roku wzrosły globalne wydatki na sprzęt półprzewodnikowy, do 24,7 mld USD. Dane te oznaczają jednak 10-procentowy spadek w stosunku do poprzedniego kwartału.

Posłuchaj
00:00

- Wzrost przychodów ze sprzętu w pierwszym kwartale, liczony rok do roku, jest skorelowany z pozytywnymi prognozami na 2022 r., ponieważ branża półprzewodników kontynuuje silną rozbudowę mocy produkcyjnych. Ameryka Północna i Europa zwiększyły wydatki na sprzęt w skali kwartału, ponieważ intensyfikują wysiłki na rzecz wzmocnienia miejscowej produkcji chipów - powiedział Ajit Manocha, prezes SEMI.

W pierwszym kwartale 2022 r. Europa odnotowała największy roczny wzrost ze wszystkich regionów, przy czym wartość sprzedaży wzrosła o 119%, do 1,28 mld USD. W tym czasie Ameryka Północna również odnotowała imponujący wzrost - o 96% w porównaniu z poprzednim rokiem - sprzedaż wyniosła 2,62 mld USD.

Według SEMI, w pierwszym kwartale Chiny, Korea, Tajwan i Japonia odnotowały spadki sekwencyjne. Korea i Tajwan doświadczyły również rocznych spadków w tym kwartae, natomiast Chiny i Japonia w skali roku odnotowały wzrosty. W pierwszym kwartale 2022 r. Chiny były największym rynkiem sprzętu do produkcji półprzewodników ze sprzedażą na poziomie 7,57 mld USD, następnie Korea ze sprzedażą 5,15 mld USD oraz Tajwan - 4,88 mld USD.

Źródło: DigiTimes

Powiązane treści
10 największych firm półprzewodnikowych ma 57% całkowitego udziału w rynku
Wydatki na sprzęt do produkcji półprzewodników osiągną rekordowe 107 mld dolarów
W 2022 roku globalne wydatki na sprzęt fabryczny osiągną rekordowy poziom
Amerykańscy dostawcy sprzętu do produkcji półprzewodników odnotowali rekordowe obroty
Zakupy sprzętu do produkcji półprzewodników osiągnęły rekordowy poziom 107,6 mld dolarów
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Aktualności
Gospodarka
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Gospodarka
Globalny rynek smartfonów stoi w obliczu stagnacji
Gospodarka
Weller Tools świętuje 80 lat innowacji

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów