Wacker Chemie wycofuje się z produkcji paneli fotowoltaicznych
| Gospodarka ArtykułyWacker Chemie AG, drugi co do wielkości dostawca polikrystalicznego krzemu dla branży półprzewodników i fotowoltaicznej, wycofuje się ze spółki joint venture z Schott Solar. Firma sprzedała swoje udziały w Wacker Schott Solar (WSS) , przedsięwzięcia utworzonego dwa lata temu i działającego w branży fotowoltaicznej. Według obserwatorów, Wacker nie tylko nie zarobi na sprzedaży posiadanych akcji, a będzie musiała zostawić w spółce ok 50 mln euro.
Ruch ten zdaniem analityków wskazuje na coraz większą konkurencje na rynku fotowoltaicznym. Jednym z powodów wystąpienia ze spółki, jak przyznają przedstawiciele Wacker, jest rosnąca presja na utrzymanie niskich cen panująca na rynku, szczególnie odczuwalna w okresie kryzysu. W konsekwencji, WSS nigdy nie uzyskało oczekiwanej rentowności. Sytuacja ta odbiła się na całej europejskiej branży fotowoltaicznej, który mimo dużej fragmentacji nadal dominuje na światowym rynku.
Niemieckie stowarzyszenie VDMA, reprezentujące interesy 3 tys. głównie średnich przedsiębiorstw zajmujących się produkcją maszyn i urządzeń, oznajmiło, że zamówienia na urządzenia do produkcji fotowoltaiki zmalały o 79% w skali rok do roku. Jeśli trend ten będzie się utrzymywać, wkrótce to azjatyccy producenci uzyskają pozycję lidera pod względem wielkości produkcji. Wacker Chemie poinformowało jednocześnie o planach rozbudowy swojej bazy produkcyjnej w USA. Inwestycje na ten cel pochłoną ok. 1 mld dolarów. Firma zakupiła ziemie w hrabstwie Bradley w stanie Tennessee za sumą ok. 20 mln dolarów.
Powstanie tam fabryka polikrystalicznego krzemu, jednak nie ujawniono jeszcze spodziewanej wielkości produkcji czy dokładnego terminarza inwestycji. Wiadomo jedynie, że w ośrodku znajdzie zatrudnienie ok. 500 pracowników. Jest to kolejna inwestycja w zaplecze produkcyjne po rozpoczęciu działalności nowej linii w Burghausen w Niemczech pod koniec ubiegłego roku. Zdaniem przedstawicieli firmy, pomimo kryzysu nie odczuwa się braku zamówień na krzem, a w przyszłości popyt ze strony producentów półprzewodników i fotowoltaiki będzie nadal wzrastał.