Rtęciowe lampy UV odchodzą do lamusa

| Gospodarka Optoelektronika

Wykorzystywane od ponad 40 lat do dezynfekcji powierzchni niskociśnieniowe lampy rtęciowe (LP-Hg) są szybko wypierane z rynku przez diodowe wersje UVC. Konwencja z Minamaty w sprawie eliminacji rtęci z życia i przyszłe regulacje prawne z niej wynikające powinny już niedługo pozwolić diodom UVC na przejęcie rynku. Przejście na UVC LED nie jest więc już kwestią "czy", ale "kiedy", a problemem do pokonania są jedynie wydajność świetlna i koszty.

Rtęciowe lampy UV odchodzą do lamusa

Na razie wydajność większości UVC LED (określana przez parametr WPE, wall-plug efficiency) mieści się w zakresie 1–4%, czyli jest zbyt mała, aby konkurować z lampami LP-Hg, których wydajność wynosi około 30%. Ale widać tu postęp - Nichia ma już w ofercie LED o WPE > 5%, jednak dla długości fali 280 nm, która ma mniejsze działanie bakteriobójcze. Firmy Bolb i ams OSRAM mają też diody o wydajności powyżej 5,5% przy długości fali 265 nm, która jest optymalna dla tego zastosowania.

Pomimo znacznego spadku cen w latach 2016-2021, koszt diod UVC LED pozostaje duży w porównaniu z lampami LP-Hg (0,05 dolara/mW w porównaniu z 0,002 dolara/mW). Zbliża się on jednak wystarczająco do poziomu akceptacji przez rynek.

Jeśli chodzi o żywotność, to UVC LED już przewyższają pod tym względem lampy LP-Hg (12 tys. h w porównaniu z 8 tys. h), niemniej żywotność też pozostaje parametrem, który należy poprawić, aby zrekompensować koszt zakupu dłuższym czasem pracy, a tym samym niższymi kosztami konserwacji. Yole Developpement ocenia, że diody UVC LED mogą mieć WPE równoważne lampom LP-Hg i żywotność równą diodom LED światła białego (50 000 h) już w 2028 roku.

 
Prognoza wydajności diod UVC na tle lamp rtęciowych
 
Wydajności świetlne dostępnych na rynku diod UVC LED w funkcji długości fali