Nowa regulacja Ekoprojektu rozszerza listę sprzętu podlegającego ograniczeniom

Komisja Unii Europejskiej zaktualizowała wymagania dotyczące Ekoprojektu (ErP) - regulacji prawnej dotyczącej elektrycznego i elektronicznego sprzętu gospodarstwa domowego i biurowego, definiującej minimalną sprawność urządzeń i maksymalną moc pobieraną bez obciążenia. Opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej rozporządzenie Komisji 2023/826 rozszerza zakres produktów podlegających tym wymogom, w tym nawet o meble napędzane silnikiem, takie jak biurka z regulacją wysokości, a także automatyczne żaluzje i zasłony okienne.

Posłuchaj
00:00

Aktualne wymagania dotyczą przede wszystkim zasilaczy zewnętrznych do sprzętu powszechnego użytku (adapterowych). Precyzują one, że w przypadku zasilaczy moc pobierana z sieci podczas pracy bez obciążenia (standby power) nie może przekraczać 100 mW dla jednostek o mocy poniżej 50 W oraz 210 mW dla zasilaczy o większej mocy. Wymagania dotyczące minimalnej sprawności konwersji energii elektrycznej są powiązane z mocą zasilacza i jego napięciem wyjściowym, i dla zasilaczy o mocy powyżej 50 W sprawność minimalna to 88%. Identyczne wymagania obowiązują w USA jako tzw. DoE Level VI.

Dla urządzeń elektrycznych oraz sprzętu innego niż zasilacze wymagania ErP nie były stosowane i to się niedługo zmieni. Poprzednią wersję przepisów wprowadzono przeszło 4 lata temu. Teraz lista sprzętu objętego wymaganiem będzie znacznie szersza - poza AGD, konsolami do gier, sprzętem muzycznym i wideo, są tam urządzenia komunikacyjne, takie jak modemy i rutery. Od 2025 r. nie będą one mogły pobierać więcej niż 0,5 W w trybie czuwania lub wyłączenia, lub 0,8 W w trybie czuwania podczas wyświetlania swojego statusu czy innych informacji. Od 2027 r. urządzenia sieciowe w trybie czuwania nie mogą zużywać więcej niż 2 do 7 W.

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Komponenty
Sprzęt dla półprzewodników bije rekordy – AI i nowe technologie napędzają globalny rynek do 138 mld USD!
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Zobacz więcej z tagiem: Produkcja elektroniki
Gospodarka
SK hynix dołącza do Samsunga jako największy producent pamięci na świecie
Gospodarka
Microchip zawiera umowę partnerską z Delta Electronics w sprawie rozwiązań z węglika krzemu
Gospodarka
TSMC przebija prognozy i osiąga rekordowy kwartalny zysk w wysokości 13,5 mld dolarów

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów