Komponenty: zapasy w sytuacji mniejszego popytu rynku zaczynają ciążyć rynkowi dystrybucji

| Gospodarka Produkcja elektroniki

ECIA (Electronic Components Industry Association) podała, że majowe badanie ankietowe trendów w sprzedaży komponentów elektronicznych (ECST) pokazuje, że ogólne nastroje branżowe uległy dalszemu pogorszeniu. Indeks opisujący nastroje spadł o 14,5 pkt - w porównaniu z kwietniowym oszacowanym na poziomie 86,8 pkt - do 72,3 pkt.

Komponenty: zapasy w sytuacji mniejszego popytu rynku zaczynają ciążyć rynkowi dystrybucji

To już trzeci miesiąc, gdy kolejne wyniki są gorsze od poprzednich, przy czym przewaga ocen pozytywnych jest opisywana przez wskaźnik powyżej 100. Wyniki są w opozycji do oczekiwań zakładających pozytywną ocenę i powrót wskaźnika powyżej 100 w maju. Powodem mają być problemy z zapasami, które nagromadziły firmy produkcyjne w czasach długich czasów dostaw, a teraz mają elementy w magazynie, a popyt rynku zmalał.

53% respondentów ankiety uznało, że czasy realizacji półprzewodników są stabilne, w porównaniu z 64% takich odpowiedzi w kwietniu. 42% ankietowanych odnotowało skrócenie czasu realizacji zamówień, w porównaniu z 31% takich firm w kwietniu. Zapasy w sytuacji mniejszego popytu rynku zaczynają ciążyć rynkowi dystrybucji.