Długo zapowiadana Ustawa o Chipach staje się faktem

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Parlament Europejski przyjął długo zapowiadaną Ustawę o Chipach, czyli przepisy mające przyczynić się do rozwoju unijnego przemysłu półprzewodnikowego i wzrostu udziału w światowym rynku z obecnych 10 do 20%. Nowa regulacja ma stworzyć sprzyjające warunki dla inwestycji w ten sektor w Europie i będzie wspierać projekty, które zwiększają bezpieczeństwo dostaw w UE poprzez przyciąganie inwestycji i budowanie mocy produkcyjnych.

Długo zapowiadana Ustawa o Chipach staje się faktem

Utworzony zostanie mechanizm reagowania kryzysowego, za pomocą którego Komisja Europejska będzie oceniać zagrożenia dla dostaw półprzewodników do UE. Wskaźniki wczesnego ostrzegania w państwach członkowskich zostaną wykorzystane do uruchomienia ostrzeżenia o niedoborach w całej UE. Mechanizm ten pozwoli KE wdrożyć środki nadzwyczajne, takie jak nadanie priorytetu dostawom produktów szczególnie dotkniętych niedoborem lub przeprowadzenie wspólnych zakupów dla państw członkowskich. Środki te będą ostatecznością w przypadku kryzysu w sektorze półprzewodników.

PE poparł również przepisy mające na celu wzmocnienie współpracy międzynarodowej z partnerami strategicznymi oraz dotyczące praw własności intelektualnej, aby zagwarantować przewagę konkurencyjną i ochronę tego sektora europejskiej gospodarki.

Zobacz również