W bieżącym roku ruszy największa elektrownia PV na Bałkanach Zachodnich

| Gospodarka Zasilanie

Firma Trina Solar dostarczy moduły PV o łącznej mocy aż 140 MW, dzięki którym jeszcze w tym roku rozpoczną pracę w ramach elektrowni Karavasta Solar, w Albanii. Będzie to największy tego typu projekt na Bałkanach Zachodnich realizowany przez firmę Voltalia. Obiekt będzie również kolejnym krokiem w rozwoju Trina Solar w tej części Europy.

W bieżącym roku ruszy największa elektrownia PV na Bałkanach Zachodnich

Trina Solar dostarczy ultrawydajne, bifacjalne moduły Vertex z podwójnym szkłem. Montowane są one na jednoosiowych trackerach, aby dopasować się do płaskiego terenu elektrowni.

Oczekuje się, że elektrownia zostanie uruchomiona do końca 2023 roku. Ma ona generować 265 GWh rocznie, pokrywając roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną 220 tys. mieszkańców i tym samym oszczędzając blisko 30 tys. ton CO2 rocznie.

Instalacja Karavasta Solar, budowana i obsługiwana przez Voltalię, jest finansowana przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (ERBD). Projekt będzie charakteryzować się modelem rozliczeniowym PPA (Power Purchase Agreement). Oznacza to, że 50% wyprodukowanej energii elektrycznej będzie sprzedawane w ramach 15-letniej umowy sprzedaży albańskiemu operatorowi publicznemu, natomiast pozostała część będzie sprzedawana w ramach długoterminowych umów prywatnym operatorom.

źródło: TrinaSolar