First Solar otwiera w Indiach fabrykę modułów fotowoltaicznych

| Gospodarka Aktualności

Producent cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych (PV) z tellurku kadmu (CdTe) First Solar Inc z Tempe w Arizonie uruchomił nowy zakład w Tamil Nadu w Indiach. Obiekt stanowiący inwestycję o wartości około 700 mln dolarów, która obejmuje 500 mln dolarów wcześniej ogłoszonego finansowania DFC (US International Development Finance Corporation), jest szóstą fabryką First Solar. Teraz firma dysponuje ośrodkami produkcyjnymi w czterech krajach - w USA, Malezji, Wietnamie i Indiach.

First Solar otwiera w Indiach fabrykę modułów fotowoltaicznych

Zakład o rocznej zdolności produkcyjnej 3,3 GW zatrudnia bezpośrednio około 1000 osób. Wytwarza moduły First Solar serii 7, które zostały opracowane w centrach badawczo-rozwojowych w USA i zoptymalizowane pod kątem rynku indyjskiego. Firma First Solar twierdzi, że jest wyjątkowa wśród największych producentów paneli solarnych na świecie, ponieważ jest jedyną firmą z siedzibą w USA. Jej materiał półprzewodnikowy na bazie telluru, który pozwala uniknąć uzależnienia od chińskich łańcuchów dostaw krzemu krystalicznego, stanowi bazę drugiej najszerzej dostępnej technologii fotowoltaicznej.

Od początku obecnej dekady First Solar realizuje strategię ekspansji produkcyjnej o wartości 4,1 mld dolarów, która zakładała wzrost mocy operacyjnej firmy na całym świecie z około 6 GW w 2020 r. do ponad 16 GW pod koniec roku 2023. Oprócz zakładu w Indiach firma uruchomiła w 2023 r. także trzecią fabrykę w Stanach Zjednoczonych, zlokalizowaną w Ohio. W dalszym ciągu rozszerza swoją obecność w USA dzięki zwiększeniu wydajności kompleksu produkcyjnego w Ohio o 0,9 GW oraz dzięki nowym fabrykom w stanach Alabama i Luizjana, z których każda ma dodać 3,5 GW rocznej mocy wytwórczej. Firma spodziewa się, że do 2026 r. jej globalna zdolność produkcyjna będzie wynosić 25 GW rocznie.

Fabryka zlokalizowana na obszarze o wysokim niedoborze wody jest uważana za pierwszy na świecie zakład produkujący moduły PV o zerowym poborze wody netto. By zminimalizować wpływ na lokalne zasoby wodne, będzie w całości opierać się na wodzie z miejskiej oczyszczalni ścieków poddanej odwróconej osmozie i nie będzie odprowadzać ścieków. W fabryce znajduje się także pierwszy w Indiach zakład recyklingu modułów PV. First Solar jest pionierem w zakresie wysokowartościowego recyklingu paneli, który zapewnia odzysk półprzewodników do wykorzystania w nowych modułach, a także odzysk innych materiałów, w tym aluminium, szkła i laminatów.

Moduł serii 7 produkowany w nowym zakładzie uważany jest za najbardziej ekologiczny w branży, a jego ślad węglowy i wodny jest około czterokrotnie niższy niż paneli słonecznych z krzemu krystalicznego produkowanych w Chinach. Szacuje się, że fabryka zużywa o 50% mniej energii i tylko jedną trzecią wody, w porównaniu do równoważnego zakładu produkującego moduły polikrystaliczne.

źródło: Semiconductor Today