First Solar ma największe na zachodniej półkuli centrum energetyki słonecznej

Firma First Solar uruchomiła nowe centrum badawczo-rozwojowe w Lake Township w stanie Ohio, uważane za największy tego typu obiekt na półkuli zachodniej. Obiekt jest częścią inwestycji o wartości około pół miliarda dolarów w amerykańską infrastrukturę badawczo-rozwojową w zakresie cienkich warstw. Oczekuje się, że inwestycja wzmocni strategiczne przywództwo Ameryki w dziedzinie cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych.

Posłuchaj
00:00

Jim Nolan Center for Solar Innovation jest poświęcone zmarłemu Jamesowi "Jimowi" F. Nolanowi, byłemu członkowi zarządu First Solar i architektowi platformy półprzewodników z tellurku kadmu (CdTe).

Centrum zajmuje powierzchnię 1,3 mln stóp kwadratowych i dysponuje zaawansowaną technologicznie pilotażową linią produkcyjną umożliwiającą produkcję pełnowymiarowych prototypów cienkowarstwowych i tandemowych modułów PV. Przed uruchomieniem Jim Nolan Center, First Solar wykorzystywało linię produkcyjną w swoim zakładzie w Perrysburgu do działań w zakresie rozwoju produktów na późnym etapie. Ograniczało to elastyczność prac rozwojowych - oczekuje się, że nowy zakład przyspieszy cykle innowacji.

- Cienkie warstwy to kolejne technologiczne pole bitwy dla przemysłu solarnego, ponieważ są kluczowe dla komercjalizacji urządzeń tandemowych, które mają być nowym przełomem w fotowoltaice - powiedział Mark Widmar, CEO First Solar.

Firma First Solar została założona w 1999 roku. Jest wyjątkowa wśród największych producentów paneli słonecznych na świecie, ponieważ jest jedyną firmą z siedzibą w USA rozwijającą produkcję cienkowarstwowych paneli słonecznych. Prowadzi laboratoria w Santa Clara w Kalifornii i Perrysburgu w stanie Ohio oraz w Uppsali w Szwecji. W kampusie w Perrysburgu First Solar spodziewa się uruchomienia w drugiej połowie 2024 r. linii rozwojowej w zakresie perowskitów. California Technology Center (CTC) w Santa Clara niedawno osiągnęło wydajność ogniwa CdTe na poziomie 23,1%, co stanowi nowy rekord świata potwierdzony przez National Renewable Energy Laboratory (NREL).

Rok 2023 firma zakończyła z 16,6 gigawatami (GW) rocznej globalnej mocy produkcyjnej i oczekuje się, że do roku 2026 osiągnie ponad 25 GW mocy. W drugiej połowie 2024 roku First Solar uruchomi nowe zakłady produkcyjne w Alabamie, a w drugiej połowie roku 2025 - w Luizjanie.

Źródło: First Solar

Powiązane treści
First Solar otworzył zakład w Alabamie
First Solar otwiera w Indiach fabrykę modułów fotowoltaicznych
Perowskity i nowe technologie PV
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Komponenty
DigiKey i SparkFun współpracują w zakresie dostarczania zestawów robotycznych XRP
Pomiary
Nowa seria ultraszybkich digitalizerów GHz od Spectrum Instrumentation
Produkcja elektroniki
Produkcja półprzewodników według lokalizacji
Aktualności
Contrans współpracuje z EPT
Optoelektronika
Odwiedź targi Laser World of Photonics 2025 w Monachium!
Projektowanie i badania
Plessey wdraża system MES od Critical Manufacturing w celu wsparcia eksperymentalnych procesów produkcji microLED
Zobacz więcej z tagiem: Aktualności
Gospodarka
Contrans współpracuje z EPT
Gospodarka
NXP zamierza zwolnić 1600 pracowników
Gospodarka
POLYN Technology wprowadza innowacyjny zestaw ewaluacyjny do monitorowania opon
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów