2200 firm EMS w Europie czeka na drugą połowę 2024 roku

Statystyki rynkowe i raporty z badań rynkowych to dane, które wszyscy gracze na rynku chcieliby otrzymać, ale jednocześnie niewielu jest skłonnych podawać agencjom badawczym informacje pozwalające na ich przygotowanie. Jeszcze mniej jest firm skłonnych zapłacić za takie dane - i dotyczy to wszystkich branż i przedsiębiorstw. Stąd w takim kontekście pojawienie się raportu In4ma na temat stanu europejskiej branży EMS należy odnotować jako znaczące.

Posłuchaj
00:00

W informacji prasowej podano, że w Europie działa około 2200 firm EMS, w tym 563 w Niemczech, 419 we Francji, 197 w Wielkiej Brytanii oraz 126 we Włoszech, a dalej w kolejności mamy Polskę, gdzie takich firm jest 83. Ponad 1600 firm z tej liczby klasyfikowanych jest jako firmy małe, tj. z roczną sprzedażą poniżej 10 mln euro. Razem firmy EMS wypracowały w 2021 roku obrót rzędu 42,7 mld euro. Danych za 2022 rok w publikacji nie podano (cena tego opracowania to 2000 euro), ale z uwagi na spowolnienie można oczekiwać, że będzie to podobna wartość.

In4ma zapowiada też, że 2024 rok dla branży EMS będzie trudny, zwłaszcza pierwsza połowa, a maksymalny wzrost sięgnie 4%. Prognoza ta odzwierciedla obecne wyzwania i niepewność na rynku, w tym problemy z nadprodukcją i zapasami, które zaostrzyły się w wyniku pandemii oraz kryzysu chipowego. 

Powiązane treści
Europejska branża EMS rok 2023 może zaliczyć do udanych
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Aktualności
Gospodarka
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Gospodarka
Globalny rynek smartfonów stoi w obliczu stagnacji
Gospodarka
Weller Tools świętuje 80 lat innowacji

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów