Rynek chipsetów 5G przekroczy 92 mld dolarów do 2030 roku

| Gospodarka Aktualności

Raporty wskazują, że światowy rynek procesorów do komunikacji bezprzewodowej nowej generacji jest na dobrej drodze do przekroczenia w nadchodzącej dekadzie progu 100 mld dolarów. Rynkowy udział chipsetów 5G dynamicznie rośnie - obecnie szacowany jest na 13,29 mld dolarów. Według raportu Adroit Market Research, do 2030 r. osiągnie 92,09 mld dolarów, przy stopie wzrostu CAGR wynoszącej 21,1%.

Rynek chipsetów 5G przekroczy 92 mld dolarów do 2030 roku

W raporcie wskazano, że do 2032 roku rynkowy udział półprzewodników 5G wyniesie 180 mld dolarów. CAGR w latach 2022-2032 wynieść ma 25,5%. Wzrost na rynku chipsetów 5G jest bezpośrednią odpowiedzią na coraz większe zapotrzebowanie konsumentów na gadżety, które mogą wykorzystać nowe technologie, takie jak sieci 5G. Producenci chipów nieustannie wprowadzają innowacje, aby poprawić wydajność i przystępność cenową, poszerzając rynek, aby sprostać zmieniającym się potrzebom sieci i urządzeń.

Chip 5G to kluczowy element projektowany w celu umożliwienia połączeń 5G w smartfonach, tabletach, routerach i inne podłączonych urządzeniach. Składa się z procesora pasma podstawowego oraz nadajnika-odbiornika RF do kontrolowania i przetwarzania komunikacji pomiędzy urządzeniem a siecią. Sieć 5G umożliwia wydajną komunikację, a wydajność sieci i nowe doświadczenia użytkowników napędzają jej przyjęcie i rozwój w różnych branżach.

Zapotrzebowanie na urządzenia charakteryzujące się większą szybkością i mniejszymi opóźnieniami będzie gwałtownie rosnąć, co jeszcze bardziej podkreśla konieczność stosowania chipsetów 5G. Popyt napędza popularność smartfonów, ale wyspecjalizowane chipsety 5G są również pożądane w motoryzacji, opiece zdrowotnej czy urządzeniach IoT.

Układy ASIC (Application-Specific Integrated Circuits), mające w 2020 r. rynkowy udział na poziomie 48%, utrzymają wiodącą pozycję na rynku. Technologia ASIC zapewnia korzyści, takie jak większa wydajność i większa gęstość, co jest atrakcyjne dla wielu producentów chipsetów 5G. Projekty SoC zbudowane w oparciu o ASIC są preferowane ze względu na efektywność energetyczną i zdolność do pracy przy wysokich częstotliwościach, spełniając wymagania produkcji masowej.

Pod względem częstotliwości operacyjnej na rynku dominuje zakres sub-6 GHz, napędzany przez wiodące firmy wypuszczające chipsety 5G dla takich pasm w smartfonach, samochodach i laptopach. Ponieważ Internet Rzeczy i samochody autonomiczne wymagają szybszych sieci, będzie rosło zapotrzebowanie na chipsety mmWave. Popyt na chipsety mmWave napędzać będzie dalej popularność domowych aplikacji IoT, szczególnie te obsługujące 5G NR, co doprowadzi do znacznego wzrostu w kategorii sub-6 GHz + mmWave.

W ujęciu regionalnym na światowym rynku chipsetów 5G dominuje Ameryka Północna z prawie 90-procentowym udziałem, na co wpływają takie czynniki, jak przyjęcie technologii, obecność kluczowych firm i duży popyt na szybkie sieci. Do wzrostu przyczynia się również solidna infrastruktura IT, penetracja Internetu Rzeczy i inwestycje w badania.

źródło: electronicsB2B.com