Telefonia komórkowa potrzebuje więcej modułów IoT

| Gospodarka Aktualności

Jak informuje Counterpoint, w drugim kwartale 2024 r. dostawy modułów IoT dla telefonii komórkowej wzrosły o 11% w ujęciu rok do roku (r/r) i o 6% w ujęciu kwartał do kwartału (k/k). Wzrost ten wynikał przede wszystkim z dużego popytu w Indiach i Chinach.

Telefonia komórkowa potrzebuje więcej modułów IoT

Chińscy producenci modułów oferują znacznie niższe ceny niż ich konkurenci. Ten trend jest szczególnie zauważalny na rynkach wschodzących, takich jak Indie, Afryka i Ameryka Łacińska, gdzie firmy z Chin zyskują na znaczeniu. W tej sytuacji międzynarodowi gracze muszą obniżać ceny swoich modułów.

Według raportu, Chiny odnotowały 25-procentowy wzrost, napędzany przede wszystkim przez zwiększenie sprzedaży zwłaszcza przenośnych głośników, a także rozwój zastosowań motoryzacyjnych i śledzenia zasobów. Z kolei rynki poza Chinami odnotowały spadek r/r o 5% z powodu niskiego popytu i wzrostu zapasów wśród klientów. Jednak sektory takie jak motoryzacja, telematyka, routery/CPE i komputery PC wykazują pewne ożywienie.

Rynkowi przewodzi Quectel z udziałem na poziomie 36,5%, podczas gdy China Mobile wyprzedziło Fibocom i zajęło drugie miejsce z udziałem 9,2%, spychając Fibocom na pozycję trzecią - z udziałem 7,5%. Te trzy firmy odpowiadały za ponad połowę światowego rynku w drugim kwartale 2024 r. Na rynkach poza Chinami, za Quectelem, drugie miejsce zajął Telit Cinterion. Po raz pierwszy w pierwszej piątce globalnych graczy znalazła się Lierda. Partnerstwa z krajowymi dostawcami chipsetów pozwoliły Lierdzie oferować niedrogie moduły, przejmując rynkowe udziały od mniejszych dostawców w Chinach.

Omawiając graczy obecnych na rynku chipsetów, analityk Subhadip Roy stwierdził, że na globalnym rynku komórkowych modułów IoT liderem jest Qualcomm, a następnie plasują się ASR i UNISOC. ASR niemal podwoił swój udział w rynku, zdobywając prawie połowę w segmencie 4G Cat 1 bis. Firmy takie jak Qualcomm, MLink, UNISOC, MediaTek i HiSilicon wprowadzają chipsety 5G RedCap, początkowo przyjęte w Chinach, przy czym przygotowują się również operatorzy z USA. Cena wprowadzenia modułów 5G RedCap jest około dwukrotnie wyższa niż 4G Cat 4, co sprawia, że ​​jest ona kluczowym czynnikiem akceptacji.

źródło: EFY Group

Zobacz również