Ukończono budowę elektronicznej zapory na granicy polsko-białoruskiej

W województwie podlaskim, na odcinkach rzek Istoczanka i Świsłocz o łącznej długości 47 kilometrów, zainstalowano ponad 500 słupów kamerowych oraz 1300 kamer monitorujących. Zapewniono tym samym pełne pokrycie monitoringiem obszarów rzecznych na całym podlaskim odcinku granicy z Białorusią. Straż Graniczna zakończyła już proces odbioru inwestycji.

Posłuchaj
00:00

Ostatnie lata to znaczny wzrost prób nielegalnego przekraczania polsko-białoruskiej granicy. W 2024 roku podlaska Straż Graniczna odnotowała blisko 30 tys. takich przypadków. Bariera elektroniczna i fizyczna zapora zwiększają skuteczność działań prewencyjnych.

Infrastruktura zabezpieczająca cały podlaski odcinek polsko-białoruskiej granicy składa się z sukcesywnie modernizowanych elementów. Na długości 186 km znajduje się stalowa zapora o wysokości 5,5 m, której zadaniem jest blokada fizyczna. Dodatkowo, na odcinku 206 km funkcjonuje bariera elektroniczna wyposażona w system czujników i kamer. Najnowszy system zabezpieczeń objął odcinki rzeczne.

Zapora elektroniczna ważnym elementem ochrony wschodniej granicy

Elektroniczna zapora pozwala na całodobowy monitoring obszarów rzecznych. Dzięki kamerom i czujnikom, system automatycznie wykrywa podejrzane aktywności i przesyła dane do Centrum Nadzoru w Białymstoku. Za realizację zlecenia Straży Granicznej odpowiadała firma Sprint SA.

Łączny koszt budowy zapory elektronicznej na rzekach Istoczanka i Świsłocz wyniósł 85,7 mln zł. Finansowanie zapewnił Projekt Nr IZGW. 01.01-IZ.00-0001/23 dofinansowanego z Instrumentu Wsparcia Finansowego na rzecz Zarządzania Granicami i Polityki Wizowej w ramach Funduszu Zintegrowanego Zarządzania Granicami, na lata 2021-2027. Inwestycja była realizowana zgodnie z umową podpisaną pod koniec lutego 2024 roku. Montaż trwał około 11 miesięcy i obejmował projektowanie, dostawę oraz instalację i kalibrację wszystkich elementów systemu, a także szkolenie funkcjonariuszy Straży Granicznej w zakresie jego obsługi.

Istotnym elementem projektu jest autorskie oprogramowanie firmy Sprint SA - PSIM VIZAN SPRINT - wdrożone na stanowiskach operatorskich Straży Granicznej. Integruje ono alarmy z bariery elektronicznej z interfejsem użytkownika i pozwala szybko reagować na wykryte zagrożenia oraz analizować gromadzone dane w jednym, centralnym systemie. Umożliwia także zarządzanie wszystkimi podsystemami zabezpieczeń, zapewniając kompleksową kontrolę nad rozbudowaną infrastrukturą monitoringu. Rozwiązania ułatwiają wykrywanie i rejestrowanie prób nielegalnego przekroczenia granicy.

Źródło: Brandscope

Powiązane treści
Na granicy z Białorusią stanie bariera elektroniczna
Drony przechwytujące, czyli niszczyciele dronów firmy APS
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Produkcja elektroniki
NVIDIA zapisuje się w historii z wyceną rynkową na poziomie 4 bilionów dolarów
Komunikacja
Arrow Electronics polskim dystrybutorem rozwiązań Cohesity w zakresie bezpieczeństwa i zarządzania danymi
Komunikacja
Według BBC sztuczna inteligencja niszczy Internet
Projektowanie i badania
TAITRA uruchamia konkurs "Go Healthy with Taiwan"
Pomiary
Rohde & Schwarz przejmuje ZES ZIMMER Electronic Systems GmbH i rozszerza ofertę urządzeń testowo-pomiarowych
Produkcja elektroniki
Indie stawiają na usługi OSAT
Zobacz więcej z tagiem: Aktualności
Informacje z firm
30 lat SOS electronic - specjalista w dziedzinie elektroniki z Grupy Conrad obchodzi jubileusz
Gospodarka
Upadłość firmy Wolfspeed może przenieść zamówienia SiC do dostawców z Tajwanu
Gospodarka
Nowy raport Yole Group: Elektronika mocy na zakręcie – wzrost rynku mimo presji cenowej i zmian geopolitycznych
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów