Ukończono budowę elektronicznej zapory na granicy polsko-białoruskiej

W województwie podlaskim, na odcinkach rzek Istoczanka i Świsłocz o łącznej długości 47 kilometrów, zainstalowano ponad 500 słupów kamerowych oraz 1300 kamer monitorujących. Zapewniono tym samym pełne pokrycie monitoringiem obszarów rzecznych na całym podlaskim odcinku granicy z Białorusią. Straż Graniczna zakończyła już proces odbioru inwestycji.

Posłuchaj
00:00

Ostatnie lata to znaczny wzrost prób nielegalnego przekraczania polsko-białoruskiej granicy. W 2024 roku podlaska Straż Graniczna odnotowała blisko 30 tys. takich przypadków. Bariera elektroniczna i fizyczna zapora zwiększają skuteczność działań prewencyjnych.

Infrastruktura zabezpieczająca cały podlaski odcinek polsko-białoruskiej granicy składa się z sukcesywnie modernizowanych elementów. Na długości 186 km znajduje się stalowa zapora o wysokości 5,5 m, której zadaniem jest blokada fizyczna. Dodatkowo, na odcinku 206 km funkcjonuje bariera elektroniczna wyposażona w system czujników i kamer. Najnowszy system zabezpieczeń objął odcinki rzeczne.

Zapora elektroniczna ważnym elementem ochrony wschodniej granicy

Elektroniczna zapora pozwala na całodobowy monitoring obszarów rzecznych. Dzięki kamerom i czujnikom, system automatycznie wykrywa podejrzane aktywności i przesyła dane do Centrum Nadzoru w Białymstoku. Za realizację zlecenia Straży Granicznej odpowiadała firma Sprint SA.

Łączny koszt budowy zapory elektronicznej na rzekach Istoczanka i Świsłocz wyniósł 85,7 mln zł. Finansowanie zapewnił Projekt Nr IZGW. 01.01-IZ.00-0001/23 dofinansowanego z Instrumentu Wsparcia Finansowego na rzecz Zarządzania Granicami i Polityki Wizowej w ramach Funduszu Zintegrowanego Zarządzania Granicami, na lata 2021-2027. Inwestycja była realizowana zgodnie z umową podpisaną pod koniec lutego 2024 roku. Montaż trwał około 11 miesięcy i obejmował projektowanie, dostawę oraz instalację i kalibrację wszystkich elementów systemu, a także szkolenie funkcjonariuszy Straży Granicznej w zakresie jego obsługi.

Istotnym elementem projektu jest autorskie oprogramowanie firmy Sprint SA - PSIM VIZAN SPRINT - wdrożone na stanowiskach operatorskich Straży Granicznej. Integruje ono alarmy z bariery elektronicznej z interfejsem użytkownika i pozwala szybko reagować na wykryte zagrożenia oraz analizować gromadzone dane w jednym, centralnym systemie. Umożliwia także zarządzanie wszystkimi podsystemami zabezpieczeń, zapewniając kompleksową kontrolę nad rozbudowaną infrastrukturą monitoringu. Rozwiązania ułatwiają wykrywanie i rejestrowanie prób nielegalnego przekroczenia granicy.

Źródło: Brandscope

Powiązane treści
Na granicy z Białorusią stanie bariera elektroniczna
Drony przechwytujące, czyli niszczyciele dronów firmy APS
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Produkcja elektroniki
Infineon wdraża produkcję na 200-mm podłożach SiC
Komunikacja
Zagłuszanie i spoofing nawigacji satelitarnej
Aktualności
DigiKey uruchamia nową serię wideo poświęconą zrównoważonemu rozwojowi
Zasilanie
Nowe wzmacniacze mocy GaAs firmy CML Micro dla urządzeń zasilanych bateryjnie
Aktualności
Accordance prezentuje ultraszybkie rozwiązanie RAID dla dysków PCIe 4.0 NVMe M.2 – dedykowane AI i edge computing
Projektowanie i badania
DigiKey sponsoruje KiCad
Zobacz więcej z tagiem: Aktualności
Gospodarka
DigiKey uruchamia nową serię wideo poświęconą zrównoważonemu rozwojowi
Gospodarka
Accordance prezentuje ultraszybkie rozwiązanie RAID dla dysków PCIe 4.0 NVMe M.2 – dedykowane AI i edge computing
Gospodarka
Nowość na platformie Wamtechnik B2B – ogniwa litowe i baterie alkaliczne już dostępne!
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów