Drony przechwytujące, czyli niszczyciele dronów firmy APS

| Gospodarka Aktualności

Advanced Protection Systems (APS), polska spółka produkująca radary wykrywające małe obiekty latające oraz kompleksowe systemy antydronowe, zaprezentowała nowe narzędzie do neutralizacji takich właśnie małych obiektów. Nieuzbrojony dron-myśliwy może lokalizować i niszczyć wrogie bezzałogowce, wykorzystując swoją energię kinetyczną. Dron-myśliwy został po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowany podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach odbywającego się między 3 a 6 września.

Drony przechwytujące, czyli niszczyciele dronów firmy APS

Wprowadzany dron-myśliwy jest częścią systemów antydronowych (SKYctrl), w których projektowaniu i produkcji specjalizuje się gdyńska spółka. Działa w dużej mierze autonomicznie – naprowadzanie na cel odbywa się z wykorzystaniem radarów tworzonych specjalnie na potrzeby systemów antydronowych oraz wideotrackera. Grupa takich dronów APS, wysłana do neutralizacji wrogiego roju, może komunikować się między sobą i dzielić celami, optymalizując warunki ataku.

- Dron-myśliwy uzupełnił katalog narzędzi neutralizujących, w które wyposażone są nasze systemy. Co ciekawe, jedną z jego największych zalet jest efektywność kosztowa. W tym sensie jest on odpowiedzią na potrzeby naszych partnerów broniących swoich terytoriów i infrastruktury krytycznej - mówi Radosław Piesiewicz, wiceprezes i współzałożyciel APS.

Drony wojskowe stwarzają ogromne zagrożenie, dlatego do ich neutralizacji używa się wszelkich możliwych metod obrony, choćby rakiet. Sprawia to, że koszty obrony są zdecydowanie wyższe niż koszty ataku. Użycie drona-myśliwego niweluje tę nierównowagę - jego koszt jest porównywalny do kosztu wrogiego drona.

W skład systemów antydronowych APS wchodzą radary (FIELDctrl) wykrywające małe obiekty latające, efektory służące ich neutralizacji oraz oprogramowanie (CyView C2) zarządzające całym systemem, które może kontrolować też grupę zintegrowanych ze sobą zestawów antydronowych rozstawionych w różnych miejscach. Systemy antydronowe mogą śledzić wiele celów jednocześnie, potrafią klasyfikować wykrywane obiekty i odróżnić np. ptaki od dronów. Systemy produkowane są w wersjach stacjonarnych i mobilnych.

Dostarczane przez APS kompletne zestawy do neutralizacji wrogich dronów używają zagłuszaczy fal radiowych, armat małego kalibru lub dronów-myśliwych. Jeśli system wyposażony jest w kilka narzędzi neutralizacji dronów, autorskie oprogramowanie (CyView C2) może je samodzielnie wybrać w zależności od celu. Takie rozwiązanie skutecznie neutralizuje drony obserwacyjne, przenoszące uzbrojenie, a także małe płatowce. Obie linie produktowe firmy - radary i systemy antydronowe powstają w całości Polsce.

Nowy dron przechwytujący APS sprawdzi się również w warunkach pokoju. Nie zawiera ładunku bojowego, zatem nadaje się do zastosowań niemilitarnych. Jest alternatywą dla zagłuszaczy, których użycie wiąże się z ryzykiem zakłóceń elektroniki cywilnej. Rozwiązań tego rodzaju potrzebują między innymi lotniska, poszukujące urządzeń pozwalających wykrywać obiekty zakłócające przestrzeń powietrzną.

Partnerzy firmy integrują z radarami APS również własne narzędzia do neutralizacji dronów. Obecnie w Polsce i na świecie w użyciu są rozwiązania antydronowe oparte na systemach APS i wyposażone w karabiny, rakiety oraz efektory laserowe. Radary oraz bazujące na nich systemy wykorzystują między innymi armie Polski i Ukrainy, a także elektrownie, rafinerie czy sieci telekomunikacyjne na całym świecie.

źródło: Advanced Protection Systems