Czesi rozwijają potencjał w zakresie półprzewodników

W Brnie rozpoczęło działalność Czeskie Centrum Półprzewodników (CSC), które będzie wspierać europejskie firmy typu fabless doradztwem, usługami projektowymi, prototypowaniem i produkcją układów scalonych na małą skalę. Jako czeskie krajowe centrum kompetencji na mocy ustawy o europejskich układach scalonych, CSC ma na celu wzmocnienie niezależności Europy w zakresie półprzewodników.

Posłuchaj
00:00

Za CSC odpowiada Uniwersytet Techniczny w Brnie, we współpracy z Czeskim Uniwersytetem Technicznym w Pradze, firmami Onsemi, Codasip (RISC-V), Czeskim Narodowym Klastrem Półprzewodników i agencją innowacji JIC. Wspólnie mają na celu zbudowanie europejskiego centrum doskonałości w zakresie projektowania układów scalonych, edukacji i rozwoju talentów oraz wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Wybór Brna był nieprzypadkowy. Miasto to jest siedzibą trzech światowych liderów w dziedzinie mikroskopii elektronowej - Thermo Fisher Scientific, Tescan i Delong Instruments - a także kilkudziesięciu wyspecjalizowanych dostawców przemysłu półprzewodnikowego. W 2023 r. te trzy firmy wygenerowały ponad 1,3 mld euro przychodów, eksportując 93% swojej produkcji na cały świat. Ich łączne inwestycje w badania i rozwój osiągnęły około 72,5 mln euro w 2023 r., co stanowi 48–62% ich wartości dodanej. Ta koncentracja kompetencji wspiera pozycję miasta jako centrum projektowego w zakresie układów scalonych w Europie.

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku 2026
Zasilanie
Estońska farma PV w Luuri będzie miała magazyn energii o pojemności ponad 40 MWh
Zasilanie
Stoen zainstalował w Warszawie ponad pół miliona nowych inteligentnych liczników
Mikrokontrolery i IoT
Mouser Electronics rozszerza ofertę IoT – globalna umowa dystrybucyjna z Telit Cinterion
Produkcja elektroniki
Materiały szklane do produkcji półprzewodników zmieniają przyszłość urządzeń, procesów i łańcuchów dostaw
Komponenty
CBTG Technologie nawiązuje współpracę z Etron - nowe możliwości dla projektantów elektroniki
Zobacz więcej z tagiem: Produkcja elektroniki
Gospodarka
Materiały szklane do produkcji półprzewodników zmieniają przyszłość urządzeń, procesów i łańcuchów dostaw
Gospodarka
Rochester Electronics wesprze przedłużanie cyklu życia procesorów NXP
Informacje z firm
Pierwsze spotkanie rady doradczej EFX - FUJI aktywnie współtworzy nową targową inicjatywę dla przemysłu elektronicznego

Bonding optyczny made in Poland

W świecie nowoczesnych wyświetlaczy detale mają znaczenie. Jeden milimetr kieszeni powietrznej potrafi zadecydować o tym, czy obraz na ekranie będzie zachwycał kontrastem i głębią, czy zniknie pod warstwą refleksów. Dlatego właśnie bonding optyczny – precyzyjne łączenie wyświetlacza z panelem dotykowym lub szybą ochronną – stał się symbolem jakości w projektowaniu interfejsów użytkownika. A w Polsce liderem tej technologii jest firma QWERTY Sp. z o.o., jedyny krajowy producent, który wykonuje bonding we własnej fabryce, bez podzlecania procesów za granicę.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów