Cel Europy w dziedzinie półprzewodników wydaje się nieosiągalny

Według nowego raportu Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ETO) mało prawdopodobne jest, aby UE osiągnęła swój cel, jakim jest 20-procentowy udział do 2030 r. w światowym rynku układów scalonych. Mimo ambicji wynikających z unijnej ustawy o chipach, przyjętej w 2022 r., obecny rozwój naszego regionu znacznie odbiega od deklarowanych celów.

Posłuchaj
00:00

Udział Europy w światowej wartości półprzewodników wyniósł 9,8% w 2022 r. i przewiduje się, że do roku 2030 osiągnie zaledwie 11,7%, tj. znacznie poniżej celu 20%. ETO stwierdził, że Komisja Europejska poczyniła znaczne postępy w realizacji swojej strategii, jednak istnieje rozdźwięk między ambicjami a rzeczywistością. Cel 20% był zasadniczo ambitny, ale jego osiągnięcie wymagałoby około czterokrotnego zwiększenia naszych zdolności produkcyjnych do 2030 r., jednak przy obecnym tempie rozwoju jesteśmy od tego bardzo daleko.

Chociaż całkowite finansowanie Chips Act do 2030 r. szacuje się na 86 mld euro, Komisja Europejska ma do dyspozycji jedynie sumę 4,5 mld euro – czyli około 5%. Oczekuje się, że reszta będzie pochodzić z państw członkowskich i sektora prywatnego. A jak wskazali audytorzy, najwięksi globalni producenci zaplanowali 405 mld euro na inwestycje w ciągu zaledwie trzech lat - od 2020 r. do 2023 r. - co stanowi prawie pięciokrotność całkowitego budżetu Chips Act na dekadę. Oznacza to, że program europejski ma bardzo skromne finansowanie.

Globalne moce produkcyjne układów scalonych według regionów w latach 2010–2030

Jak wynika z raportu, oprócz finansowania sektor półprzewodników w UE zmaga się z szeregiem wyzwań zewnętrznych, w tym z uzależnieniem od importowanych surowców, wysokimi cenami energii, problemami środowiskowymi, niestabilnością geopolityczną, a także niedoborem wykwalifikowanej siły roboczej.

Kolejnym problemem podkreślonym przez audytorów jest fakt, że europejska branża półprzewodników jest zdominowana przez niewielką liczbę dużych podmiotów, co oznacza, że opóźnienia, anulowanie lub niepowodzenie poszczególnych projektów może mieć nieproporcjonalnie duży wpływ na cały sektor.

Łączny popyt przedsiębiorstw z UE na chipy według wymiaru procesu w latach 2022–2024
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Komunikacja
Według BBC sztuczna inteligencja niszczy Internet
Projektowanie i badania
TAITRA uruchamia konkurs "Go Healthy with Taiwan"
Pomiary
Rohde & Schwarz przejmuje ZES ZIMMER Electronic Systems GmbH i rozszerza ofertę urządzeń testowo-pomiarowych
Produkcja elektroniki
Indie stawiają na usługi OSAT
Produkcja elektroniki
Rozwój sektora elektronicznego w Polsce - właściciel marki Goodram dołącza do KIGEiT
Produkcja elektroniki
Litewska Teltonika inwestuje w produkcję PCB i usługi EMS
Zobacz więcej z tagiem: Produkcja elektroniki
Seminarium
Webinar: EN 18031 - nowe obowiązki producentów elektroniki
Gospodarka
Indie stawiają na usługi OSAT
Gospodarka
Rozwój sektora elektronicznego w Polsce - właściciel marki Goodram dołącza do KIGEiT
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów