Elektroniczna skóra dla robotów: tani, elastyczny i czuły materiał inspirowany ludzkim dotykiem

Naukowcy z Cambridge i University College London opracowali innowacyjną elektroniczną skórę dla robotów, wykonaną z jednego materiału, który potrafi wykrywać temperaturę, nacisk i uszkodzenia. Nowa technologia łączy elastyczność, wytrzymałość i niskie koszty produkcji, oferując przełomowe możliwości w robotyce, protetyce i przemyśle.

Posłuchaj
00:00

Jednolity materiał jako sensor: nowa jakość w percepcji dotykowej robotów

Technologia ta, przypominająca rękawicę zakładaną na dłoń robota, umożliwia mu odczyt informacji o otoczeniu w sposób zbliżony do ludzkiego. Nowatorska, elastyczna i przewodząca elektronika, którą można łatwo wytwarzać i formować w złożone kształty, pozwala robotom nie tylko odczuwać fizyczne bodźce, ale i je przetwarzać. Dzięki temu maszyny mogą skuteczniej wchodzić w interakcje ze światem fizycznym.

W przeciwieństwie do klasycznych rozwiązań dotykowych w robotyce, które bazują na sieci różnych czujników osadzonych w wybranych punktach, nowa elektroniczna skóra całościowo pełni funkcję sensora - analogicznie do ludzkiej skóry. Materiał potrafi rozpoznać ponad 860 000 mikroskopijnych kanałów przewodzących, co umożliwia mu wykrycie różnych typów dotyku i nacisku: od lekkiego stuknięcia palcem, przez kontakt z gorącą lub zimną powierzchnią, po uszkodzenia mechaniczne, jak skaleczenie czy nakłucie.

Aby zoptymalizować działanie skóry, zespół przeprowadził testy fizyczne oraz zastosował techniki uczenia maszynowego. Dzięki nim skóra „uczy się” rozpoznawać najistotniejsze ścieżki sygnałowe dla danego rodzaju kontaktu.

Chociaż technologia znajduje oczywiste zastosowania w robotach humanoidalnych i protetyce, gdzie kluczowe znaczenie ma zmysł dotyku, może być również użyteczna w motoryzacji, działaniach ratowniczych czy pracach w niebezpiecznym środowisku.

Przewaga nad tradycyjnymi rozwiązaniami

Elektroniczne skóry działają poprzez przekształcanie informacji fizycznych - takich jak nacisk czy temperatura - na sygnały elektryczne. Tradycyjnie wymaga to wielu rodzajów czujników (np. osobnych dla temperatury i nacisku), które są wbudowywane w miękkie, elastyczne materiały. Takie rozwiązania są jednak skomplikowane w produkcji, podatne na uszkodzenia, a ich sygnały często się wzajemnie zakłócają.

– Posiadanie osobnych czujników do każdego rodzaju dotyku sprawia, że materiał jest trudny do wykonania – tłumaczy dr David Hardman z Wydziału Inżynierii Uniwersytetu Cambridge, główny autor badania. – Chcieliśmy stworzyć rozwiązanie, które potrafi wykrywać różne rodzaje bodźców w obrębie jednego materiału.

Zespół użył rozciągliwego, przewodzącego hydrożelu na bazie żelatyny, który został roztopiony i odlewany w formie ludzkiej dłoni. Przy zastosowaniu 32 elektrod umieszczonych w okolicy nadgarstka możliwe było zebranie ponad 1,7 miliona danych z całej powierzchni „skóry”. Testy obejmowały między innymi działanie gorącego powietrza, dotyk palcem i ramieniem robota, a nawet przecięcie skalpelem. Dane z testów posłużyły do trenowania modelu uczenia maszynowego, który uczył się rozpoznawać różne rodzaje kontaktu.

– Te materiały potrafią błyskawicznie dostarczać ogromne ilości danych – mówi dr Hardman. – Działają na dużej powierzchni i mierzą wiele parametrów jednocześnie.

– Choć nasza skóra nie dorównuje jeszcze czułością ludzkiej, to przewyższa dostępne obecnie alternatywy – dodaje dr Thomas George Thuruthel z UCL. – Jest elastyczna, prostsza w budowie i można ją kalibrować za pomocą ludzkiego dotyku w różnych zadaniach.

Zespół planuje w przyszłości zwiększyć trwałość skóry i przetestować ją w rzeczywistych zastosowaniach robotycznych.

Projekt był wspierany przez Samsung Global Research Outreach Program, Royal Society oraz brytyjską Radę ds. Badań Inżynieryjnych i Nauk Fizycznych (EPSRC). Prof. Fumiya Iida, współautor, jest członkiem Corpus Christi College w Cambridge.

 

Źródło: University of Cambridge

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Komunikacja
Według BBC sztuczna inteligencja niszczy Internet
Projektowanie i badania
TAITRA uruchamia konkurs "Go Healthy with Taiwan"
Pomiary
Rohde & Schwarz przejmuje ZES ZIMMER Electronic Systems GmbH i rozszerza ofertę urządzeń testowo-pomiarowych
Produkcja elektroniki
Indie stawiają na usługi OSAT
Produkcja elektroniki
Rozwój sektora elektronicznego w Polsce - właściciel marki Goodram dołącza do KIGEiT
Produkcja elektroniki
Litewska Teltonika inwestuje w produkcję PCB i usługi EMS
Zobacz więcej z tagiem: Projektowanie i badania
Gospodarka
TAITRA uruchamia konkurs "Go Healthy with Taiwan"
Gospodarka
USA ograniczają sprzedaż oprogramowania EDA do Chin
Gospodarka
SoMLabs i Scythe Studio: partnerstwo w zakresie rozwiązań embedded
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów