Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii

Trina Storage, będąca jednostką biznesową w strukturze Trinasolar, oraz litewska firma EPC Stiemo podpisały umowę partnerską dotyczącą ustanowienia nowego standardu wdrażania na Litwie i w Europie Wschodniej systemów magazynowania energii BESS - Battery Energy Storage System. Budowa systemów o łącznej pojemności przekraczającej 1 GWh ma być realizowana w ciągu najbliższych 2–3 lat.

Posłuchaj
00:00

Firmy podpisały już umowy dotyczące realizacji trzech pierwszych projektów BESS na Litwie – w miejscowościach Anykščiai, Skuodas oraz Jonava. Każdy projekt przewiduje instalację systemu o mocy 30 MW i pojemności 60 MWh, czyli łącznie odpowiednio 90 MW i 180 MWh. Dostawy urządzeń rozpoczną się w grudniu 2025 roku, a uruchomienie działalności komercyjnej planowane jest na połowę 2026 roku.

Projekty będą wyposażone w zintegrowane rozwiązanie Trina Storage Elementa 2, obejmujące system akumulatorowy, MV Skid, PCS pozwalające na pełną integrację z siecią elektroenergetyczną. System Elementa zapewni kluczowe funkcje bilansujące dla transformującej się sieci elektroenergetycznej Litwy – wspomagając integrację energii wiatrowej i słonecznej, pomagając unikać ograniczeń produkcji, redukcji mocy i zwiększając odporność energetyczną kraju.

- Te trzy strategiczne projekty to dopiero początek szerszego programu wdrażania elastycznych systemów energetycznych na skalę GWh w krajach bałtyckich i poza nimi. Wspólnie Trina Storage i Stiemo są doskonale przygotowane, by wspierać litewskie cele klimatyczne na 2030 rok i umacniać pozycję regionu bałtyckiego jako centrum innowacji w dziedzinie czystej energii - mówi Gabriele Buccini, szef Trina Storage Europe.

Obecnie rozważane są lokalizacje dla kolejnych etapów wdrażania systemów BESS. Celem jest budowa wielogigawatogodzinnej sieci magazynów energii w ciągu najbliższych 3–5 lat. W planach są systemy magazynowania energii zintegrowane z OZE oraz projekty niezależne, odpowiadające na potrzeby sieci, zmiany regulacyjne (takie jak przetargi MACSE) czy rosnący udział źródeł odnawialnych w energetyce regionu.

Źródło: Planet Partners Sp. z o.o.

Powiązane treści
Trina Storage uruchomiła w Wielkiej Brytanii farmę PV zintegrowaną z BESS
Trina Solar raportuje wzrost przychodów o 27%
Do 2029 roku przychody sektora BESS osiągną 12,7 mld dolarów
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Optoelektronika
Fotonika dla AI: iPronics i Ansys łączą siły, by zwiększyć niezawodność infrastruktury centrów danych
Zobacz więcej z tagiem: Zasilanie
Gospodarka
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Prezentacje firmowe
Transformatory zasilaczy impulsowych - indywidualne rozwiązania z systemem izolacji UL
Gospodarka
Microchip rozszerza ofertę rozwiązań kosmicznych o przetwornicę DC/DC SA15-28 i filtr EMI SF100-28

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów