Czwartek, 06 września 2018

Energetab 2018. Przewodnik targowy

Przed nami kolejna edycja targów Energetab, które swoim rozmachem po raz kolejny udowodnią, że są najważniejszym w kraju wydarzeniem przemysłowym i miejscem, w którym po prostu trzeba być.

Energetab 2018. Przewodnik targowy

Energetab jak na warunki krajowe jest imprezą bardzo dużą, bo teren ekspozycji zajmuje blisko 30 tys. m², w namiotach, hali sportowej i plenerach, czyli ekspozycjach pod chmurką. Lista wystawców sięga 700 firm, z czego znakomita część to stali bywalcy pojawiający się tam od lat i nierzadko w tych samych miejscach.

Miejsca na targach zostały wyprzedane na długo przed imprezą. Z uwagi na otoczenie oraz warunki wystawiennicze targi te mają raczej nieformalny charakter, nierzadko sprowadzający się do luźnych rozmów przy kiełbasie z grilla i piwie. Gdy dopisuje, pogoda Energetab staje się taką piknikową wystawą, którą wielu odwiedzających sobie ceni, bo niewiele osób pojawia się tam w garniturach.

Wśród ponad 700 wystawców z całej Europy, USA i kilku krajów azjatyckich widać, że nie jest to impreza ograniczająca się głównie do dużych koncernów i czołowych firm rynku, ale także dająca szansę pokazania się małych firmom.

W ekspozycji najwięcej jest sprzętu energetycznego, a więc urządzeń rozdzielczych wysokich i niskich napięć, transformatorów, generatorów czy silników, agregatów prądotwórczych i UPS-ów, odnawialnych źródeł energii. Niemniej między nimi przewijają się komponenty automatyki, sterowania, pomiarów, osprzętu sieciowego i instalacyjnego, komponenty elektromechaniczne także podzespoły elektroniczne.

Te ostatnie pokazują firmy branżowe z obszaru elektroniki i w ostatniej dekadzie było ich w Bielsku kilkadziesiąt. Stałych bywalców jest mniej, ale też bezsprzecznie są i zwykle taką funkcję pełnią firmy o szerokich ofertach produktowych lub takie o uniwersalnym zastosowaniu, jak chociażby aparatura pomiarowa. Ale trzeba przyznać, że wiele branżowych firm pojawia się na Energetabie raz lub kilka razy, po to, aby spośród tamtejszych gości wyłowić nowe kontakty.

Na Energetab warto pojechać po to, by pogłębić swoje relacje z branżą, spotkać się z kolegami i klientami, a także, by namacalnie zbliżyć się do wielu ciekawych technologii i produktów. W Polsce nie mamy wielu imprez branżowych, które można by traktować jako żelazne pozycje w kalendarzu inżyniera, stąd te opisywane w ramach przewodnika zaliczają się do wydarzeń wręcz obowiązkowych.

Osoby udające się na Energetab 2018 zapraszamy do odwiedzenia stoiska redakcji "Elektronika". Znajduje się ono na dolnej kondygnacji hali A (A37) - patrz załączona do tego wydania mapa z planem targów. Warto też zapoznać się z treścią prezentacji firmowych zamieszczonych na kolejnych stronach, w których zapowiadamy to, co będzie pokazywane na tytułowej imprezie i na co warto zwrócić szczególną uwagę.