Diody LED i akcesoria w ofercie firmy Microdis

| Prezentacje firmowe Artykuły

Olbrzymi potencjał rozwojowy oraz coraz szerszy zakres zastosowań powoduje, że wciąż przybywa firm inwestujących w rynek LED. Według najnowszych badań dynamika wzrostu tej gałęzi rynku sięga 20% rocznie.

Diody LED i akcesoria w ofercie firmy Microdis

Miniaturyzacja, długi czas życia oraz niski pobór energii to cechy, które wpływają na coraz większe zainteresowanie w branży oświetleniowej diodami LED, zwłaszcza diodami dużej mocy. Diody skutecznie zastępują tradycyjne źródła światła w niemal każdej dziedzinie. W motoryzacji powszechnymi rozwiązaniami stały się systemy lamp do jazdy dziennej czy światła obrysowe zbudowane w oparciu o diody LED.

Unikalne kombinacje struktur półprzewodnikowych oraz luminoforów, pozwalających na uzyskanie szerokiej palety barw, powoduje, że również w iluminacji obiektów architektonicznych coraz częściej używa się zawansowanych technologicznie rozwiązań z diodami Power LED. Obserwując trendy na rynku, łatwo dojść do wniosku, że już niedługo tradycyjne źródła światła, jakie spotykamy w biurze czy w domu, zastąpione zostaną energooszczędnymi rozwiązaniami z diodami LED.

Podobne zjawiska zauważyć można również w tak wymagających branżach, jaką jest specjalistyczne oświetlenie medyczne. Zaawansowana technologia produkcji LED, pozwalająca sprostać wygórowanym wymaganiom tego rynku, sprawia, że konstruktorzy chętnie sięgają po rozwiązania wykorzystujące diody LED. Dzięki wieloletniej obecności i doświadczeniu firma Seoul Semiconductor, światowy lider wśród producentów LED, dostarcza konstruktorom najwyższej jakości produkty, które doskonale pokrywają zapotrzebowanie rynku.

Zwykle czynnikami determinującymi wybór odpowiedniej diody do projektu jest wydajność świetlna, możliwość dokładnej selekcji barwy, czas życia oraz niezmienność parametrów w czasie. W przypadku aplikacji z wykorzystaniem diod Power LED najczęściej stosuje się diody jednowatowe. Najnowszym produktem firmy Seoul Semiconductor jest seria diod Z5.

Dioda WZ52130 o wymiarach 3,5×3,5×2,0mm została opracowana z myślą o pracy w aplikacjach wymagających wysokich wartości strumienia świetlnego przy szerokim zakresie prądu. Dioda ta ma około 118lm (CCT~6300K) dla prądu znamionowego 350mA i napięcia UF=3,3V. Daje to konstruktorom wydajność powyżej 100lm/W.

Dzięki swoim wymiarom, parametrom świetlnym (CRI~75, kąt świecenia 122°) oraz możliwości pracy z prądem do 1000mA, dioda ta staje się idealnym rozwiązaniem do aplikacji oświetleniowych. Kolejnym nowym produktem firmy Seoul Semiconductor jest dioda A4, powiększająca rodzinę serii Acriche (diody zasilane bezpośrednio z sieci energetycznej).

Diody A4 dostępne są w wersji emiter (pojedyncza dioda) oraz jako gotowe moduły (do ośmiu diod na płytce MCPCB) i znajdują zastosowanie wszędzie tam gdzie wymagane jest pominięcie tradycyjnych układów zasilania. Pojedyncza dioda zasilana napięciem 50VRMS może pracować z maksymalną wydajnością 75lm/W.

Diody te dostępne są o barwie ciepłej z CRI=85. Odpowiednie połączenie pojedynczych diod i zastosowanie mostka prostowniczego umożliwia użycie zasilania 230VAC – bezpośrednio z sieci energetycznej. Do aplikacji wymagających wyjątkowego odwzorowania barw (rynek medyczny) firma Seoul Semiconductor oferuje diody z serii P4. Diody te jako jedne z nielicznych dostępnych na rynku zapewniają CRI wyższe niż 93 (barwa ciepła i naturalna) i strumień świetlny w granicach 80lm.

Diody P4 dostępne są w szerokim zakresie temperatur barwowych w wersji emiter, a także z płytką MCPCB. Warto również wspomnieć o jeszcze jednym stosunkowo nowym produkcie firmy Seoul Semiconductor, jakim jest wysoko wydajna (120lm/W) dioda przeznaczona do montażu powierzchniowego o symbolu LCW100Z1. Ultracienka LCW100Z1 o wymiarach 3,5×2,8×1,6mm zapewnia strumień świetlny do 7,8lm przy prądzie nominalnym 20mA oraz 14,3lm przy 40mA (zimny biały) i kąt świecenia 120°.

Zastosowanie nowatorskich, opatentowanych rozwiązań konstrukcyjnych w budowie podłoża pozwoliło znacznie podnieść wydajność energetyczną diody. Dzięki temu dioda LCW100Z1 skutecznie konkuruje z obecnymi na rynku diodami typu Top View LED. Typowe zastosowania to oświetlenie architektoniczne, reklama świetlna, oświetlenie dekoracyjne. Równomiernie z rozwojem rynku LED pojawiło się duże zapotrzebowanie na specjalistyczne układy zasilania.

Jednym z czołowych producentów rozwiązań do układów zasilania diod LED jest firma Exar. W swojej ofercie posiada, między innymi, szeroką gamę źródeł prądowych dla LED, układów step-up, step-down, pomp ładunku oraz regulatorów liniowych. Układy te mogą być zasilane zarówno z baterii, jak i ze źródeł napięcia do 29V i zapewniają prąd do 2A. W przypadku wyższych prądów konieczne jest podłączenie zewnętrznego MOSFET-a do układu sterowania SP 7601.

Rafał Bobola
Microdis Electronics
www.microdis.net

Zobacz również