PCB - od standardu do HDI

| Prezentacje firmowe Artykuły

Instytut Tele- i Radiotechniczny jest najstarszą, działającą, firmą w Polsce zajmującą się badaniami i usługami związanymi z technologiami obwodów drukowanych. Instytut od ponad 30 lat jest pionierem we wdrażaniu innowacyjnych technologii PCB. Nie tylko wytwarzamy obwody drukowane. Wspomagamy również naszych klientów w stosowaniu nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych.

PCB - od standardu do HDI

Oferta Centrum Innowacji Płytek Drukowanych w Instytucie Tele i Radiotechnicznym to nie tylko standard w technologii PCB, czyli płytki dwustronne i wielowarstwowe z otworami przelotowymi. Specjalizujemy się w trudniejszych konstrukcjach. Jesteśmy producentem płytek o dużej gęstości połączeń - HDI typów I II i III (wg IPC-2226). Wykonaliśmy w ostatnich latach modernizację procesów galwanicznych oraz kupiliśmy nową wiertarkę mechaniczną z kontrolą głębokości wiercenia z wrzecionem 200 tys. obr./min (oprócz posiadanej wiertarki laserowej), które razem umożliwiają wykonanie prawie każdego typu połączeń międzywarstwowych.

Zastosowanie w konstrukcjach płytek mikrootworów i otworów nieprzelotowych łączących kilka warstw obwodu oraz otworów wewnętrznych umożliwia kilkukrotny wzrost gęstości połączeń bez zwiększania liczby warstw. Tak zbudowane płytki są również znacząco tańsze od równoważnych pod względem gęstości połączeń płytek standardowych z otworami przelotowymi. Przykładowo - płytka 4-warstwowa z mikrootworami nieprzelotowymi (typu I) umożliwia uzyskanie gęstości połączeń odpowiadającej 10-warstwowej płytce z otworami przelotowymi.

Cena płytki 10 warstwowej będzie 2 do 2,5 raza większa od płytki 4-warstwowej wykonanej w technologii HDI. Uważamy, że warto się tą technologią zainteresować. Wykonujemy też płytki elastyczne na laminacie poliimidowym, sztywno-elastyczne, mikrofalowe oraz konstrukcje specjalne anten o budowie hybrydowej, np. latające w kosmosie anteny ARISS zainstalowane na module Columbus/ISS były wykonane w naszym Centrum na zlecenie Politechniki Wrocławskiej.

Nasza oferta obejmuje też standardowe i specjalne konstrukcje płytek z radiatorami aluminiowymi lub miedzianymi oraz prawie wszystko, co są w stanie wymyślić konstruktorzy obwodów drukowanych. Opanowane nowoczesne procesy technologiczne, doświadczeni technolodzy oraz wysokiej klasy pracownicy są gwarancją zadowolenia z naszych usług. Proponujemy przy tym rozsądne terminy wykonania i ceny naszych wyrobów. Wszystkie nasze wyroby spełniają zalecenia dyrektywy bezołowiowej (RoHS). Instytut wdrożył, utrzymuje i doskonali System Zarządzania Jakością, zgodny z normą PN-EN ISO 9001:2009.

mgr inż. Edward Ramotowski
Instytut Tele i Radiotechniczny

www.itr.org.pl

Zobacz również