Eagle - oprogramowanie EDA dla każdego

| Prezentacje firmowe Artykuły

Eagle firmy CadSoft to przyjazne dla użytkownika oprogramowanie EDA do projektowania płytek drukowanych. Jego atuty to duża wydajność i przystępna cena. Pakiet tworzą trzy moduły połączone wspólnym interfejsem użytkownika: edytor schematów, płytek drukowanych oraz autorouter, co umożliwia pracę w ramach jednego środowiska, bez konieczności tworzenia i konwersji listy połączeń.

Eagle - oprogramowanie EDA dla każdego

Od niedawna Eagle ma także wbudowany moduł DesignLink, który daje bezpośredni dostęp do bazy danych i informacji technicznych znajdujących się w ofercie firmy Farnell, bez konieczności opuszczania środowiska projektowego. Eagle to program rozwijany od ponad 10 lat i wielokrotnie nagradzany, uznawany za lidera w grupie ekonomicznych pakietów EDA dla branży elektronicznej. Przekłada się to na wysoką wydajność i stabilność działania - kod programu od lat jest rozwijany przez tę samą grupę deweloperów.

Żadna z wersji nie została wypuszczona bez gruntownego przetestowania. Takie same interfejsy użytkownika w przypadku narzędzi do edycji schematów, layoutu i komponentów powodują, że jest łatwo zacząć pracę. Moduły wchodzące w skład Eagle: Schematic Editor, Layout Editor oraz Autorouter, dostępne są oddzielnie lub razem, co wraz z różnymi możliwościami licencjonowania pozwoli na dobranie zestawu odpowiedniego do twojego budżetu.

Cena licencji jest niska i leży w zasięgu małych firm elektronicznych oraz tych, które dopiero zaczynają projektowanie. Co więcej, przyjazna polityka uaktualniania pakietu bez kosztów użytkowania oraz innych dodatkowych opłat powoduje w efekcie, że Eagle można postrzegać za pełni funkcjonalne oprogramowanie za ułamek kosztów i z brakiem konieczności płacenia opłat użytkowych oraz innych dodatkowych.

Wygoda pracy

Eagle uznawany jest za narzędzie wygodne w codziennej pracy. Funkcje cofnij/powtórz oraz ułatwiające dostosowanie do potrzeb użytkownika komendy analogiczne do języka C oraz inteligentna funkcja "Follow me Router" oszczędzająca czas przy projektowaniu ręcznym to przykłady mechanizmów, które dla wielu projektantów stanowią cenną funkcjonalność.

Ważne jest także to, że otwarty i innowacyjny proces optymalizacji programu bazuje na opiniach użytkowników, które są włączane do kolejnych wersji. W połączeniu z grupą wyspecjalizowanych ekspertów świadczących wsparcie techniczne użytkownikom oraz z aktywnym forum klientów, Eagle wydaje się być lepszym wyborem, bardziej precyzyjnie dopasowanym do realiów rynku polskiego.

Szczegóły

Eagle składa się z trzech bloków funkcjonalnych: edytora schematów (schematic editor), programu do PCB (layout editor) i autoroutera. Moduły te są dostępne w różnych kombinacjach licencji, co pozwala dopasować je do posiadanego budżetu. Licencje pozwalają także ustalać parametry dla wymienionych modułów. Przykładowo licencja standardowa dopuszcza 99 arkuszy schematów, 6-warstwowe PCB i określa maksymalną wielkość płytki na 160×100mm (eurokarta).

Z kolei wersja profesjonalna dopuszcza 999 arkuszy schematów, 16 warstw płytki o wymiarach do 1,6×1,6m. Wszystkie wersje zapewniają rozdzielczość pracy 1/10 000mm. Wbudowany w program autorouter oprócz pracy całkowicie automatycznej ma możliwość działania półautomatycznego, pomagającego użytkownikowi w prowadzeniu ścieżek. Dostępne są dwa tryby pracy.

W pierwszym pokazywane jest połączenie od kursora myszy do najbliższego połączenia, drugie pokazuje drogę od kursora myszy do początku i końca ścieżki. Podczas poruszania myszką program wyznacza połączenie i pozwala wybrać je jako obowiązujące po kliknięciu. Daje to poczucie kontroli i pozwala wpływać na pracę autoroutera.

Wiele wersji

Eagle jest oferowany w wielu wersjach po to, aby użytkownicy mogli wypróbować go i przekonać się o jego elastyczności za pomocą wersji ewaluacyjnych, a następnie w miarę wzrostu złożoności prowadzonej pracy, aby sięgali po wersje bardziej złożone. Zmiana funkcjonalności jest bardzo prosta i umożliwia migrację pomiędzy wersjami na bieżąco, co oszczędza czas i koszty. W pełni funkcjonalny pakiet Eagle dostępny jest bezpłatnie jako 60-dniowa wersja trial na portalu www.element14.com.

Farnell
www.farnell.com/pl

Zobacz również