Oprogramowanie EDA - aktualna sytuacja na rynku krajowym nie jest najlepsza
| Gospodarka ArtykułyDla krajowych przedsiębiorców kupowanie oprogramowania do projektowania układów elektronicznych nie wydaje się być teraz priorytetowe i nierzadko jest przekładane na lepsze czasy. Inwestycjom w tym obszarze pomaga stabilność gospodarcza, dobre prognozy na kolejne miesiące, brak zatorów płatniczych i ogólny spokój biznesowy.
A takich sprzyjających czynników niestety ostatnio brakuje. Wystarczy przejrzeć wiadomości, sprawdzić kursy walut, aby przekonać się, że nie ma jeszcze prognoz i szacunków zapowiadających trwałą poprawę klimatu biznesowego. W efekcie takich zawirowań poziom inwestycji firm elektronicznych w zakresie oprogramowania niestety nie sięga tego poziomu, który notowany był na rynku 2-3 lata temu.
Co więcej, w wielu branżach następują cięcia. Przykładowo zgodnie z przyjętą nową polityką rządu następuje wygaszanie od tego roku wszelkich nowych inwestycji na poziomie samorządów, redukcje następują także w wielu projektach centralnych i w programach strategicznych, czego najbardziej wyraźnym dowodem są przesunięcia w czasie realizacji dróg. Wprawdzie od budowy dróg do oprogramowania EDA jest daleko, ale sumarycznie niższa liczba zleceń płynących z takich działań ogranicza też niestety sprzedaż dostawców oprogramowania.
Obojętnie, czy chodzi o drogi, budynki lub samochody, zawsze ułamkiem wydatków rozwojowych w takich obszarach jest elektronika. Ktoś musi ją zaprojektować, zmontować, napisać oprogramowanie, dlatego bez względu, w jakich obszarach gospodarki następują cięcia, ma to swoje konsekwencje dla naszej branży.
Redukcje w funduszach i inwestycjach centralnych ograniczają także potencjał finansowy placówek naukowych i dużych firm, będących własnością Skarbu Państwa, na przykład koncernów zbrojeniowych oraz samego wojska. W strukturze odbiorców oprogramowania jednostki te zawsze były i są na znaczących pozycjach i dlatego wpływ klimatu oszczędności i niestabilności w gospodarce na rynek oprogramowania EDA i narzędzi należy ocenić jako znaczący.
Na skutek opisanych procesów aktualna sytuacja na rynku nie wygląda najlepiej, a zdaniem wielu specjalistów nie tylko nie widać zmian na lepsze, ale raczej na gorsze. Sprzedaż nowych licencji raczej nie rośnie, co przekonuje, że na znaczące tempo rozwoju rynku jeszcze trzeba będzie poczekać.