Podzespoły elektroniczne dla automatyki

| Prezentacje firmowe Artykuły

Firma Contrans TI oferuje nowoczesne podzespoły elektroniczne i niezbędną wiedzę potrzebną do budowy systemów automatyki przemysłowej. Zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska na Automaticonie, gdzie zaprezentujemy rozwiązania do napędów elektrycznych, automatyki i robotyki. Zapraszamy również do uczestnictwa w naszych seminariach.

Podzespoły elektroniczne dla automatyki

Podzespoły do napędów elektrycznych

Aby zbudować nowoczesny napęd, trzeba zadbać o wiele aspektów spoza zakresu elektromechaniki. Nieodłączną częścią urządzenia jest rozbudowany moduł elektroniczny, odpowiedzialny za kontrolę parametrów pracy i sterowanie. Potrzebny jest do tego precyzyjny, jednoczesny pomiar wielu wartości napięć i prądów oraz wydajne sterowanie kluczy półprzewodnikowych. Moduł sterujący musi komunikować się ze światem często za pomocą magistrali CAN i Ethernet.

Konieczność dostarczenia do silnika ogromnych ilości energii powoduje zwiększenie wymagań odnośnie do wydajności i sprawności energetycznej bloku zasilania, tak by zagadnienie odprowadzenia ciepła mogło zejść na dalszy plan. Dobór elementów elektronicznych, z pozoru nieistotnych dla użytkownika, wpływa na jakość i powodzenie produktu na rynku.

Zagadnieniami tymi będziemy się zajmować podczas seminarium, na którym zostanie omówiona struktura blokowa sterownika napędu i istotne rozwiązania szczegółowe. Zapraszamy do udziału w seminarium "Rozwiązania sterowania silnikami z wykorzystaniem układów Texas Instruments", które odbędzie się w czwartek, 6 kwietnia o godz. 14.00. Seminarium poprowadzi Mirosław Sadowski, inżynier aplikacyjny firmy Texas Instruments.

Mikrokontrolery i procesory do napędów i automatyki

Istotnym elementem napędu jest mikrokontroler/mikroprocesor stanowiący serce jego części elektronicznej. W tym wypadku wymagania są klarowne: duże możliwości obliczeniowe, często z użyciem operacji zmiennoprzecinkowych, precyzyjny generator sygnałów PWM o dużej rozdzielczości, dobrej jakości przetworniki A/C i obecność portów komunikacyjnych.

Texas Instruments, wiodący producent procesorów sygnałowych, wprowadził do oferty szereg mikrokontrolerów z rdzeniem DSP i ARM Cortex-M3, przeznaczonych do zastosowań w napędach. Rozszerza też ofertę w zakresie szybkich mikroprocesorów z rdzeniem ARM9 i ARM Cortex-A8, przeznaczonych m.in. do paneli operatorskich. Mikroprocesory rodziny Sitara osiągają prędkość taktowania do 1,5 GHz.

Współpracują z pamięciami DDR3 oraz portem Gigabit Ethernet i portami wideo RGB/HDMI. Z kolei wielordzeniowe mikroprocesory rodziny Integra, wyposażone w wydajny zmiennoprzecinkowy rdzeń DSP, znajdują zastosowanie w pomiarach, urządzeniach medycznych oraz aplikacjach wideo służących do śledzenia obiektów czy wizualizacji danych w przemyśle.

Nowe Piccolo

Z początkiem roku firma TI zaprezentowała mikrokontrolery sygnałowe rodziny Piccolo TMS430F2806x, w których znalazło się szereg nowych peryfierii, w tym koprocesor Viterbiego, moduł CRC i kontroler DMA. Rozszerzono pamięć Flash (128-256kB) i RAM (52- 100kB), zwiększono szybkość taktowania do 80MHz, prowadzono też moduł capture o wysokiej precyzji HRCAP. Wkrótce pojawi się również interfejs USB.

Zapraszamy do udziału w seminarium "Mikrokontrolery i procesory Texas Instruments w sterowaniu napędów i automatyce", które odbędzie się w czwartek, 6 kwietnia o godz. 15.00. Seminarium poprowadzi Mariusz Kaczor, inżynier aplikacyjny firmy Contrans TI.

Contrans TI sp. z o.o.
www.contrans.pl

Zobacz również