Eagle - oprogramowanie EDA na które Cię stać

| Prezentacje firmowe Artykuły

Z oprogramowaniem inżynierskim do projektowania elektroniki jest tak, jak z nowoczesnymi telefonami komórkowymi. Najnowsze dostępne aparaty wyposażone są w dziesiątki złożonych funkcji i usług zapewniających im fantastyczne możliwości komunikacji i przetwarzania danych, niemniej tylko drobna część użytkowników wykorzystuje te funkcjonalności, a cała reszta ogranicza się do używania podstawowych możliwości związanych z telefonowaniem.

Eagle - oprogramowanie EDA na które Cię stać

Pakiet oprogramowania EDA firmy CadSoft Eagle, to przykład produktu, który nie zawiera wielu modułów związanych z analizą integralności sygnału, badaniem rozkładu temperatury, projektowaniem szybkich układów cyfrowych, kontroli impedancji ścieżek lub tworzenia układów wysokiej częstotliwości.

Zamiast tego producent proponuje solidne i dopracowane w najdrobniejszych szczegółach narzędzie o dużej wydajności, które nadaje się do większości typowych zadań projektowych i tworzenia średniozaawansowanych aplikacji, a więc do najpopularniejszych zastosowań. Popularność Eagle wynika też z niskiej ceny licencji oraz tego, że już najtańsze wersje programu umożliwiają projektowanie nawet średnio złożonych projektów płytek drukowanych.

Niska cena pakietu podstawowego nie jest w przypadku Eagle jedynie zabiegiem marketingowym, bowiem producent dość liberalnie podchodzi do ograniczania możliwości projektowych w najsłabszych wersjach. Co więcej przyjazna polityka uaktualniania pakietu bez kosztów użytkowania oraz innych dodatkowych opłat, powoduje w efekcie, że Eagle można postrzegać za pełni funkcjonalne oprogramowanie za ułamek kosztów i z brakiem konieczności płacenia opłat użytkowych oraz innych dodatkowych.

Co umożliwia Eagle?

Eagle składa się z trzech bloków funkcjonalnych: edytora schematów (schematic editor), programu do tworzenia mozaiki płytki drukowanej (layout editor) i autoroutera. Wbudowany w program autorouter oprócz pracy całkowicie automatycznej, ma możliwość działania półautomatycznego, pomagającego użytkownikowi w prowadzeniu ścieżek. Dostępne są dwa tryby pracy.

W pierwszym pokazywane jest połączenie od kursora myszy do najbliższego połączenia, drugie pokazuje drogę od kursora myszy do początku i końca ścieżki. Podczas poruszania myszką program wyznacza połączenie i pozwala wybrać je jako obowiązujące po kliknięciu. Daje to poczucie kontroli i pozwala wpływać na pracę autoroutera. Pracę tego narzędzia można dodatkowo optymalizować za pomocą skryptów pisanych w języku podobnym do C.

Licencje

Eagle jest oferowany w wielu wersjach po to, aby użytkownicy mogli wypróbować go i przekonać się o jego elastyczności za pomocą wersji ewaluacyjnych, a następnie w miarę wzrostu złożoności prowadzonej pracy, aby sięgali po wersje bardziej złożone. Zmiana funkcjonalności jest bardzo prosta i umożliwia migrację pomiędzy wersjami na bieżąco, co oszczędza czas i koszty.

Licencje pozwalają także ustalać parametry dla wymienionych modułów. Przykładowo licencja standardowa dopuszcza 99 arkuszy schematów, 6-warstwowe PCB i określa maksymalną wielkość płytki na 160×100mm (wymiary eurokarty). Z kolei wersja profesjonalna dopuszcza 999 arkuszy schematów, 16 warstw płytki o wymiarach do 1,6×1,6m. Wszystkie wersje zapewniają rozdzielczość pracy 1/10000mm.

Nowością jest także licencja trialowa, ograniczona czasowo o możliwościach bliskich wersji "standard". Obsługiwane w niej są płytki 4-warstwowe, o wymiarze połowy eurokarty. Wersja trialowa jest ważna 60 dni, a kod aktywacyjny dostępny jest na portalu element14, po zarejestrowaniu się. Licencja jest ograniczona do jednego komputera PC i jednego adresu e-mail.

Wygoda pracy

Tabela. Przykładowe ceny licencji na Eagle

Eagle uznawany jest za narzędzie wygodne w codziennej pracy. Funkcje cofnij/powtórz oraz ułatwiające dostosowanie do potrzeb użytkownika komendy analogiczne do języka C oraz inteligentna funkcja "Follow me Router" oszczędzająca czas przy projektowaniu ręcznym, to przykłady mechanizmów, które dla wielu projektantów stanowią cenną funkcjonalność.

Ważne jest także to, że otwarty i innowacyjny proces optymalizacji programu bazuje na opiniach użytkowników, które są włączane do kolejnych wersji. W połączeniu z grupą wyspecjalizowanych ekspertów świadczących wsparcie techniczne dla użytkowników oraz z aktywnym forum klientów, Eagle wydaje się być lepszym wyborem, bardziej precyzyjnie dopasowanym do realiów rynku polskiego niż wiele innych pakietów oprogramowania EDA.

Farnell
www.farnell.com/pl

Zobacz również