Micros - przegląd oferty wyświetlaczy

| Prezentacje firmowe Artykuły

Przedstawiamy krótki przegląd oferty wyświetlaczy dla elektroniki firmy Micros. Konstruktorom oferujemy ponad 1000 różnych typów elementów wyświetlających, wsparcie techniczne, materiały informacyjne i szybkie dostawy.

Micros - przegląd oferty wyświetlaczy

Wyświetlacze segmentowe LED

W ofercie Microsa znajduje się pełne spektrum wyświetlaczy 7-segmentowych LED, firm LiteOn, Werun, Kouhi, Lucky Light i Yetda. Elementy te są dostępne w kolorach podstawowych takich jak czerwony, zielony oraz żółty, niebieski, pomarańczowy i biały. Wysoka jasność świecenia sięgająca 90 mcd na segment przy prądzie 10- 20mA pozwala na uzyskanie widoczności i czytelności zobrazowania w każdych warunkach oświetlenia.

Wyświetlacze LED dostępne są z frontem szarym i czarnym, wspólną anodą lub katodą, w wersji 1-, 2-, 3-, i 4-cyfrowej o wysokości od 0,28" do: 7 cali (w przypadku pojedynczych cyfr), 1 cala (dla 2 cyfr) i 0,56" (dla wersji 3- i 4-cyfrowych). Oferowane wyświetlacze alfanumeryczne LED mają typowo 16 segmentów pozwalających na wyświetlanie oprócz cyfr także wiele innych znaków i są dostępne w wysokościach części świecącej od 0,5" (12,7mm) do 2,3" (58mm) w obudowach standardowych identycznych jak dla wymienionych elementów 7-segmentowych.

Poza wyświetlaczami segmentowymi Micros oferuje matryce prostokątne z diodami LED, przeznaczone do budowy wyświetlaczy wielkoformatowych i nietypowych. Zawierają one macierz punktów świecących o rozmiarze 5×7, 5×8, 8×8 aż po 16×16 punktów. Dostępne kolory to czerwony, zielony, żółty, niebieski i biały. Są też wersje dwukolorowe (czerwono/zielone) ukierunkowane na wyświetlanie znaków komunikacyjnych i treści animowanych.

Wymiary matryc diodowych zawierają się w przedziale od 53×37mm po 64×64mm. Ofertę wyświetlaczy LED uzupełniają specjalizowane sterowniki półprzewodnikowe firmy Macroblock oraz Panko Republic, umożliwiające tworzenie matryc, łączenia ich w bloki i klastry funkcjonalne. Obsługują one sterowanie jasnością PWM i mają wbudowane funkcje detekcji uszkodzonych emiterów oraz wbudowane tryby oszczędzania energii.

Wyświetlacze modułowe LCD

W ofercie Microsa znajduje się ponad 600 różnych typów wyświetlaczy znakowych LCD w formie modułu ze sterownikiem. Są one produkowane przez firmę Wincom z Tajwanu. Tak szeroki zakres produktów pokrywa pełne spektrum kombinacji wielkości pola wyświetlanego, opcji podświetlenia, typów i wykonań, pozwalając dobrać idealnie pasujący model do projektowanej aplikacji.

Wszystkie wyświetlacze bazują na tym samym sterowniku (S6A0069), dzięki czemu zapewniona została pełna możliwość migracji bez zmian w oprogramowaniu. Wyświetlacze modułowe LCD dostępne są w rozmiarach od 8×2 (znaków/wierszy), przez wersje 16×1, 16×2, 16×4, 20×2, 20×4 aż po 40 znaków w 4 wierszach o wymiarach 190×54mm.

W ramach każdego rozmiaru wyświetlacza dostępne są wykonania różniące się kolorem podświetlenia (biały, pomarańczowy, zielony, niebieski), kolorem znaków (szare, niebieskie), są opcje negatywowe, a także wersje bez podświetlenia. Zakres temperatur pracy dla wyświetlaczy modułowych wynosi od -20°C do +70°C. Wśród wyświetlaczy graficznych modułowych dostępne są wersje o rozdzielczości od 122×32 pikseli, przez 128×64, 160×80, po 240×128 i 320×240.

W ramach każdej szerokości można wybierać spośród kilku formatów definiowanych przez rozdzielczość w pionie, gdyż producent dostarcza praktycznie wszystkie popularne kombinacje. Cała oferta wyświetlaczy graficznych liczy 165 typów.

Podobnie jak w przypadku elementów znakowych tutaj też dostępne są opcje z różnym kolorem podświetlenia, wykonania negatywowe i różne kolory tła dla niepracującego wyświetlacza np. niebieskie i żółtozielone. Wyświetlacze graficzne mają 8-bitowy interfejs równoległy i bazują na kilku standardowych sterownikach (m.in. SED1520××, KS010×), co umożliwia łatwe zmiany typu.

Wyświetlacze COG

Uzupełnieniem oferty modułowej są wyświetlacze znakowe i graficzne typu COG (Chip on Glass), które charakteryzują się niewielkimi wymiarami determinowanymi przez wielkość szklanego panelu wyświetlającego. Podłączenie z układem elektronicznym jest w ich przypadku realizowane przez elastyczny obwód drukowany, który dołącza się do złącza na płytce drukowanej. Uwagę zwraca szeroki zakres temperatur pracy tych elementów wynoszący dla niektórych wykonań nawet od -80°C do +70°C.

Wyświetlacze TFT

W szerokiej ofercie nie może dzisiaj brakować wyświetlaczy TFT. Micros oferuje tutaj produkty firm Wincom (małe przekątne) i AUO (duże wymiary). Dostępne są wersje o wielkości od 1,8 cala i rozdzielczości 176×220 pikseli, przez rozmiary pośrednie 2, 2,8 i 3,5 cala o typowych rozdzielczościach 240×320 i 320×240.

Następnie są elementy 5-calowe, 8- i 12-calowe (do 1024×768) oraz bardzo duże panele 15-21 cali 1600×1200 pikseli. Małe wyświetlacze oferowane są w 2 zakresach temperatur pracy 0°... 50° i -20°... 70°C. Oferta obejmuje też sterowniki panele dotykowe i wiele akcesoriów. Więcej informacji, w tym karty katalogowe można znaleźć na stronie www.micros.com.pl.

Micros sp. j. W. Kędra i J. Lic
www.micros.com.pl

Zobacz również