Złącza sygnałowe w ofercie PTH neopta electronics

| Prezentacje firmowe Artykuły

Stały rozwój urządzeń elektroniki profesjonalnej, rosnąca integracja poszczególnych modułów, wysokie upakowanie elementów oraz zwiększające się obszary zastosowań urządzeń stawiają coraz wyższe wymagania producentom elementów przyłączeniowych odpowiedzialnych za przesył sygnałów elektrycznych zarówno niskiej, jak i wysokiej częstotliwości.

Złącza sygnałowe w ofercie PTH neopta electronics

Elementom tym stawia się wysokie wymagania mechaniczne (muszą być one odporne na wstrząsy i wibracje, szczelne w stopniu IP68/69K oraz odporne na wpływ temperatury w szerokim jej zakresie) oraz elektryczne i elektromagnetyczne (w pełni ekranowane). Dodatkowo w wielu przypadkach o zastosowaniu odpowiednich złączy sygnałowych decyduje spełnienie przez nie specjalistycznych norm medycznych, wojskowych, i branżowych.

Jednym ze znaczących producentów tego typu złączy jest firma Fischer Connectors SA. Firma od 50 lat rozwija paletę swoich produktów, która w chwili obecnej obejmuje kilkadziesiąt tysięcy złączy i części zamiennych do nich. Najnowszymi rozwiązaniami są złącza serii UltiMate oraz MiniMax. Złącza UltiMate skonstruowane zostały dla szerokiego spektrum zastosowań w szczególnych warunkach.

Są to lekkie złącza niewielkich rozmiarów o wysokiej wytrzymałości mechanicznej oraz najwyższym stopniu szczelności, znajdujące szerokie zastosowanie w ekstremalnych warunkach środowiskowych od -55 do 135°C. MiniMax to ultraminiaturowe, kodowane mechanicznie złącza o najwyższym stopniu upakowania styków, zawierające w sobie 20 kontaktów sygnałowych (0,5A) oraz 4 kontakty mocy (5A).

Zwarta budowa złączy pozwala na zredukowanie ich wielkości o ok. 40% w stosunku do standardowych produktów. Połączenia są szczelne w klasie IP 68 i pozwalają na przesył sygnałów pod wodą na głębokości do 120 metrów. Produkty firmy Fischer Connectors odznaczają się najwyższą niezawodnością i precyzją, dlatego też znajdują zastosowanie tam, gdzie wymagana jest bezawaryjna jakość połączeń.

Serie złączy w obudowie z tworzywa sztucznego, złącza hybrydowe i jednorazowego użytku są idealnym rozwiązaniem w zastosowaniach aparatury medycznej. W dziedzinie elektroniki samochodowej (automotive) wiodąca rola w wyznaczaniu kierunku rozwoju złączy do przesyłu sygnałów przypadła niemieckiej firmie Rosenberger HF-Technik. Firma ta od samego początku brała udział w tworzeniu złączy w.cz. typu FAKRA, które zostały zaprojektowane, by sprostać wysokim wymaganiom przemysłu motoryzacyjnego.

Obecnie seria ww. złączy ma 14 mechanicznych kodowań, w tym kodowanie "0", które umożliwiają zastosowanie tych elementów w pojazdach dla takich rozwiązaniach, jak GPS, Keyless Entry, GSM, Bluetooth. W serii znajdują się również złącza dwu-, trzy- i czterorzędowe. Do testowania układów firma Rosenberger dostarcza również specjalny zestaw kalibracyjny.

Dynamiczny rozwój elektroniki w pojazdach doprowadził do stworzenia nowego, w pełni ekranowanego złącza o nazwie HSD (High Speed Data) umożliwiającego przepływ danych do 1,6Gbit/s. Złącza te zostały opracowane z myślą o zastosowaniach w pojazdach kamer w standardzie LVDS, połączeń USB oraz IEEE 1394. Firma Rosenberger wybiega w przyszłość, tworząc złącza do samochodów o napędzie elektrycznym.

Są to złącza serii RoPD (Power Data Connector) o ryglowaniu magnetycznym do przesyłu sygnałów sterujących oraz zasilania energią elektryczną przy napięciach do 48V i prądach do 50A. Na polskim rynku obie firmy od lat reprezentuje P.T.H neopta electronics sp. z o.o. specjalizująca się w kompleksowej dostawie złącz i kabli renomowanych producentów.

neopta-electronics
www.neopta.pl