Contrans TI – podzespoły elektroniczne dla automatyki

| Prezentacje firmowe Artykuły

Mikroprocesory firmy Texas Instruments i doświadczenia z ich zastosowań to temat bloku seminariów przygotowanych przez firmę Contrans TI na targi Automaticon 2012. Zapraszamy także do odwiedzenia naszego stoiska, gdzie prezentujemy podzespoły półprzewodnikowe do napędów elektrycznych, automatyki i robotyki.

Contrans TI – podzespoły elektroniczne dla automatyki

Blok seminariów rozpocznie się 22 marca (czwartek) o godz. 12.00. W pierwszej części skupimy się na mikrokontrolerach sygnałowych i ich zastosowaniach w aplikacjach, w których z pozoru mały i nieskomplikowany procesor realizuje odpowiedzialne zadania. Część druga to wprowadzenie do świata systemów wieloprocesorowych, w tym przypadku systemów łączących procesory aplikacyjne z rdzeniem ARM z procesorami DSP. Wiele uwagi poświęcone zostanie zagadnieniom współpracy procesorów o zróżnicowanych zastosowaniach w wielozadaniowych systemach wbudowanych. W godzinach 12.00–12.45 odbędzie się wykład pt. "Cyfrowe kontrolery DSP i ich zastosowania", który poprowadzą Krzysztof Kardach z firmy Contrans TI i Mariusz Łacina z Texas Instruments.

Szczegółowy program obejmuje prezentację rodziny procesorów TMS320F28x oraz ich funkcjonalności obejmującej stało- i zmiennoprzecinkowe jednostki obliczeniowe i bogate peryferia, w tym szybkie przetworniki A/C, układy PWM o wysokiej rozdzielczości i interfejsy komunikacyjne. Omówione zostaną rodziny układów Piccolo, Delfino oraz nowa rodzina o nazwie Concerto, wyposażona w rdzenie F28x oraz ARM Cortex-M3, kierowana na rynek urządzeń cyfrowego przetwarzania energii z komunikacją PLC. Na seminarium zostaną również przedstawione narzędzia sprzętowe i programowe, w tym oprogramowanie ControlSuite.

Tematyka wykładu zostanie pogłębiona o wiedzę praktyczną w wystąpieniu Leszka Dębowskiego z Instytutu Elektrotechniki p.t. "Doświadczenia z tworzenia systemu pomiarowo-sterującego z procesorami C2000". Materiał będzie rozszerzeniem tematyki poprzedniego seminarium o prezentację modułów deweloperskich z procesorami sygnałowymi rodziny C2000. Autor przeprowadzi dyskusję w zakresie doświadczeń projektowych i perspektyw rozwoju elastycznego systemu pomiarowo- sterującego w wybranych zastosowaniach z zakresu energoelektroniki oraz techniki pomiarowej i diagnostycznej.

Wystąpienie odbędzie się w godz. 13.00–13.30. W kolejnym seminarium, które odbędzie się w godz. 13.45 do 14.30 zaprezentowany zostanie materiał "Procesory OMAP-L, łączące rdzenie ARM i DSP oraz ich zastosowania". Seminarium poprowadzą wspólnie Krzysztof Kardach z firmy Contrans TI i Mariusz Łacina z Texas Instruments. Program obejmuje prezentację procesorów OMAP L-13x z rodziny Integra oraz ich szczególnych własności wynikających z zastosowania współpracujących ze sobą rdzeni procesora zmiennoprzecinkowego TMS320C674x oraz ARM9/ARM Cortex-A8.

Omówione zostaną także peryferia i ich możliwości komunikacyjne. Wykładowcy omówią również zagadnienia współpracy ARM9 z popularnymi systemami operacyjnymi do urządzeń wbudowanych jak Linux, QNX, WinMobile, Android, Angstroem, które pozwalają na korzystanie z gotowych systemowych rozwiązań dla sterowania peryferiami i komunikacji z otoczeniem.

Przedstawione zostaną narzędzia sprzętowe i programowe, w tym graficzne narzędzia programistyczne ułatwiające integrację rdzenia DSP z systemem operacyjnym. "Efektywne podejście do pomiarów i sterowania z wykorzystaniem systemu wbudowanego MicroDAQ", to temat seminarium, które poprowadzi Grzegorz Skiba z firmy Embedded Solutions. Seminarium będzie kontynuacją poprzedniego materiału, w której przedstawione zostaną praktyczne zastosowania systemów wbudowanych na przykładzie modułu developerskiego opartego o procesor OMAP L-137.

Interesującym rozszerzeniem będzie nie tylko wymiana doświadczeń konstruktorskich, ale również przedstawienie możliwości integracji systemów wbudowanych opartych na OMAP-L z narzędziami Matlab/Simulink, LabView oraz SCILAB - darmowego odpowiednika programów Matlab i Simulink. Seminarium odbędzie się w godz. 14.45–15.15. Na zakończenie bloku seminariów przewidziane są konsultacje indywidualne w zakresie produktów firmy Texas Instruments. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w wymienionych imprezach i skorzystania z wiedzy i czasu naszych specjalistów.

Nowoczesne podzespoły do napędów elektrycznych

Aby zbudować nowoczesny napęd, trzeba zadbać o wiele aspektów spoza zakresu elektromechaniki. Nieodłączną częścią urządzenia jest rozbudowany moduł elektroniczny, odpowiedzialny za kontrolę parametrów pracy i sterowanie. Potrzebny jest do tego precyzyjny pomiar napięć i prądów oraz wydajne sterowanie kluczy półprzewodnikowych. Im większa moc, tym większe są wymagania na sprawność energetyczną bloku zasilania. Moduł sterujący musi komunikować się ze światem, często za pomocą magistrali CAN i Ethernet.

Istotnym elementem napędu jest mikrokontroler/procesor. W tym wypadku wymagania są klarowne: duże możliwości obliczeniowe, precyzyjny generator sygnałów PWM, dobrej jakości przetworniki A/C i obecność portów komunikacyjnych.

Zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska, gdzie będą mogli Państwo zapoznać się z ekspozycją rozwiązań do napędów elektrycznych obejmujących układy analogowe oraz mikrokontrolery i procesory sygnałowe z rodzin Piccolo, Delfino oraz mikrokontrolery i procesory z rdzeniem ARM z rodzin Sitara i Stellaris.

Ponadto prezentować będziemy podzespoły aktywne i pasywne do aplikacji przetwarzania energii elektrycznej, techniki oświetleniowej i napędów elektrycznych z oferty firm Ferrxocube, Weisser, Supertex i Texas Instruments oraz szeroką gamę złącz oświetleniowych i przemysłowych z oferty firm Adels Contact, Erni i ILME.

Contrans TI Sp. z o.o.
www.contrans.pl