Kompetentny producent transformatorów i elementów indukcyjnych

| Prezentacje firmowe

SIGMA.KRAKÓW jest prężnie rozwijającym się przedsiębiorstwem, z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w produkcji transformatorów elektrycznych i elementów indukcyjnych. W tym roku Sigma została laureatem XII edycji Rankingu "Gazel Biznesu", a tym samym przystąpiła do elitarnego klubu najdynamiczniej rozwijających się firm. Podstawowym celem zakładu jest dostarczanie nowoczesnych, niezawodnych i innowacyjnych rozwiązań spełniających najostrzejsze kryteria jakości.

Kompetentny producent transformatorów i elementów indukcyjnych

Realizując swoją politykę firma wdrożyła System Zarządzania Jakością wg normy ISO 9001:2008. Kierunkiem działania Zarządu jest inwestowanie w automatyzację produkcji, mającą zapewnić najwyższy standard i powtarzalność oferowanych wyrobów.

Zaplecze przedsiębiorstwa stanowi bogaty park maszynowy oparty na liniach automatycznych firmy Meteor i Tanaka, a jej mocną stronę stanowi wykwalifikowana i doświadczona kadra.

Firma stara się monitorować najnowsze trendy, dlatego też jej klienci cenią ją za nowatorskie rozwiązania i elastyczność w przystosowaniu do ciągle zmieniających wymagań rynku. Zakład ma kilka działów, w których produkcja dopasowana jest do wymagań klienta docelowego.

Transformatory

Najbardziej zautomatyzowaną komórką jest dział produkcji transformatorów wysokiej częstotliwości małej mocy. Sekcja ta ukierunkowana jest na produkcję transformatorów w ilościach przemysłowych. Obecnie na tym dziale produkuje się ok. 80000 transformatorów miesięcznie. Najbardziej liczną grupę wytwarzanych tutaj wyrobów stanowią transformatory na rdzeniach E25, bardzo popularne w różnego typu przetwornicach.

Produkcja odbywa się na wielowrzecionowych automatycznych nawijarkach, dzięki czemu oprócz wysokiej wydajności uzyskuje się efekt powtarzalności oraz praktycznie eliminuje ryzyko popełnienia błędu w ilościach zwoi, kierunku uzwojeń czy kolejności wyprowadzeń. Bardzo ważnym elementem mającym istotne znaczenie przede wszystkim przy montażu gotowych wyrobów jest jakość wyprowadzeń transformatora.

Z tego względu operację lutowania uzwojeń do pinów w Sigmie wykonują maszyny. Kolejnym etapem technologicznym jest montowanie rdzeni transformatora. Jest to kluczowa operacja mająca decydujący wpływ na właściwości elektryczne wyrobu. Dlatego też na tym etapie przeprowadza się wstępną kontrolę weryfikowanych parametrów.

Od tego momentu aż do wypuszczenia gotowego wyrobu do klienta kilkakrotnie monitoruje się krytyczne wielkości produktu. Transformatory przechodzą jeszcze przez proces lakierowania próżniowego, zabezpieczające je przed działaniem czynników zewnętrznych i po wyschnięciu trafiają do kontroli jakości gdzie za pomocą wyspecjalizowanej aparatury pomiarowej dokonuje się ostatecznego odbioru transformatora.

Elementy specjalizowane

Kolejną ważną grupę stanowi dział produkcji transformatorów wyspecjalizowanych, gdzie produkuje się transformatory o szczególnych wymaganiach technicznych lub realizowane są zlecenia małoseryjne. Z tego względu automatyzacja procesu produkcji tych urządzeń jest w znacznym stopniu ograniczona. Dlatego też na pierwszy plan wysuwa się tutaj wykwalifikowana i doświadczona załoga.

Tłumaczy to dlaczego w firmie duży nacisk kładzie się na selekcję i wyszkolenie pracowników uczestniczących w tej produkcji. Powstają tutaj m.in. transformatory impulsowe bardzo dużej mocy, rzędu 10 kilowatów, dedykowane do zastosowania w przemyśle i charakteryzujące się bardzo małymi gabarytami - wielokrotnie mniejszymi od swoich odpowiedników.

Transformatory toroidalne

Firma prowadzi również dział transformatorów toroidalnych. Przez długie lata transformatory te były wykorzystywane do produkcji oświetlenia halogenowego. Teraz powoli ich stosowanie w oświetleniu wymiera, ale nadal są one wykorzystywane w szeregu innych urządzeń.

Elementy indukcyjne

Ważne uzupełnienie oferty Sigmy stanowi produkcja elementów indukcyjnych takich jak cewki powietrzne i dławiki. Podobnie jak w przypadku transformatorów impulsowych technologia produkcji tych elementów oparta jest na liniach automatycznych umożliwiających ich produkcję na skalę masową.

Drugim istotnym zakresem działalności jest produkcja wiązek kablowych. Produkowane są zarówno proste wiązki składające się z jednego kabelka jak i bardzo skomplikowane zawierające nawet 1,5 km przewodu. Również w tym dziale istotna jest automatyzacja produkcji. Podstawowymi narzędziami są 3 w pełni automatyczne linie firmy Komax.

Bogdan Lis
SIGMA.KRAKÓW

www.sigma.krakow.pl

Zobacz również