Niezawodna komunikacja w standardzie Ethernet - switche przemysłowe

| Prezentacje firmowe Artykuły

Przemysłowe switche Astraada Net są elementami pozwalającymi na wymianę danych pomiędzy urządzeniami komunikującymi się z użyciem sieci Ethernet. Switche niezarządzalne to kompaktowe rozwiązania, których zadaniem jest zapewnienie stabilnej i wydajnej komunikacji w wymagającym środowisku przemysłowym. Dla bardziej odpowiedzialnych aplikacji, w których kluczowym parametrem jest niezawodność, zaleca się stosowanie switchy zarządzalnych, które pozwalają tworzyć bardziej rozbudowane i odporne na awarię struktury sieci Ethernet oraz oferują pełną diagnostykę i monitoring parametrów sieci.

Niezawodna komunikacja w standardzie Ethernet - switche przemysłowe

Zarządzanie i diagnostyka sieci

Zarządzalne switche Astraada Net mogą być konfigurowane z poziomu przeglądarki internetowej (Web/HTTPS), konsoli CLI (Telenet, SSH) oraz poprzez protokół SNMP. Dzięki przejrzystemu menu w postaci drzewa oraz rozbudowanej pomocy opisującej poszczególne elementy i funkcje switcha, konfiguracja urządzenia z poziomu strony WWW nie powinna sprawić kłopotu nawet mniej doświadczonym projektantom sieci przemysłowych.

Bardziej doświadczeni administratorzy mogą wykorzystać do konfiguracji zewnętrzne oprogramowanie bazujące na protokole SNMP. Manager SNMP, poza konfiguracją urządzeń sieciowych, daje możliwość zdalnej diagnostyki i monitoringu sieci ethernetowej.

Diagnostyka oparta jest o mechanizm "pułapek", informujących użytkownika o wcześniej zdefiniowanych zdarzeniach: problemach komunikacyjnych, problemach z zasilaniem, użyciem błędnego hasła podczas logowania, restartem urządzenia itp. Sytuacje alarmowe wysyłane są zdarzeniowo do managera SNMP. Mogą być także logowane lokalnie w switchu lub sygnalizowane za pomocą przekaźnikowego wyjścia alarmowego.

Topologia pierścienia (Rapid Super Ring)

Nowoczesne systemy wizualizacji pracy maszyn oraz układy sterowania procesami przemysłowymi coraz częściej są budowane w oparciu o bardziej rozbudowane i odporne na awarię struktury sieci Ethernet. Układ rezerwacji tworzony z wykorzystaniem topologii pierścienia daje możliwość inteligentnego reagowania na uszkodzenie medium transmisyjnego (skrętki, światłowodu) lub przełącznika.

Jeśli dowolny segment połączenia typu ring zostanie zerwany lub rozłączony, wówczas uruchomione zostaje połączenie awaryjne. Czas przełączenia na ścieżkę rezerwową nie przekracza 5 ms, nawet przy pełnym obciążeniu sieci. Przełącznik może pracować w kilku połączeniach typu ring równocześnie.

Dodatkowe podniesienie niezawodności połączenia oraz jego przepustowości jest możliwe, dzięki funkcji grupowania kilku fizycznych łączy pomiędzy dwoma przełącznikami w jeden logiczny kanał komunikacyjny. Awaria jednego z przewodów nie powoduje zatrzymania pracy całej sieci - dane przesyłane są pozostałymi kanałami.

Bezpieczeństwo

Równie ważnym zagadnieniem, jak niezawodność sieci Ethernet, jest jej bezpieczeństwo. Przełączniki Astraada Net pozwalają na zabezpieczenie połączenia na dwa sposoby: poprzez ograniczenie dostępu do portów oraz poprzez kontrolę numerów IP. Pierwsza z metod jest najprostszym, a zarazem bardzo wydajnym sposobem ochrony przed nieuprawnionym dostępem.

Polega na stałym przypisaniu adresów MAC kart sieciowych do konkretnych portów. Dzięki temu adresy, które nie zostały dodane do specjalnej listy, nie mogą uczestniczyć w wymianie danych. Drugim sposobem zabezpieczenia sieci jest weryfikacja numeru IP.

Polega on na określeniu z góry numerów IP, które będą miały dostęp do konsoli zarządzania przełącznikiem, poprzez przeglądarkę WWW lub Telnet. Innym sposobem ochrony danych przesyłanych jest tworzenie sieci wirtualnych - VLAN. Technologia ta pozwala łączyć urządzenia w zwarte grupy wirtualne. Tylko członkowie tej samej grupy mogą ze sobą wymieniać dane. Dodatkową zaletą tej funkcjonalności jest ograniczenie ruchu w sieci.

Przemysłowe wykonanie - 54 miesiące gwarancji

W celu zapewnia długiej i bezawaryjnej pracy switche Astraada Net mają odpowiednio skonstruowaną obudowę, odporną na działanie korozji i łatwo oddającą ciepło. Posiadają stopień ochrony IP31 (dostępne są także switche o stopniu ochrony IP68), który chroni przed zanieczyszczeniami i kondensacją pary wodnej. Nieprzerwane działanie switchy zapewnia redundantne zasilanie oraz szeroki zakres temperatury pracy.

Paweł Podsiadło
ASTOR

www.astor.com.pl

Dostępne nowe wydanie
Pobierz bezpłatnie